Genel

Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Yapay zeka okusun, siz dinleyin:

kabız olan bir bebek

“Bebeğim  kakasını yapamıyor” diyen bir anne misiniz? o zaman bu yazımız tam size göre  bebeklerde kabızlık hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda sizler için yazdık.

Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

kabız olan bir bebek

Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık Neden olur? sorusuna şöyle  cevap verebiliriz. Bebeğiniz henüz ek gıdaya geçmedi, diş çıkarmıyor yada ilaç kullanmıyor. Yalnızca anne sütü ile besleniyor bu gibi durumlarda “anne sütü ile beslenen bebek kabız olur mu? diye sorabilirsiniz. Evet bu durum çok doğal. Yenidoğan    bebeklerde kabızlık nedeni, çoğunlukla boşaltım sisteminin henüz gerektiği kadar düzenli çalışmamasıdır. Bu durum ilerleyen aylarda düzenle girmeye başlar. Eğer bebeğiniz mamayla besleniyorsa kabızlık sorunu daha fazla görülebilir. Bu durumu doktorunuza danışarak bebeğinizin mamasını değiştirebilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık  Belirtileri Nedenleri?

kabız olan bir bebek

 • Bebeğiniz keçi pisliği gibi yuvarlak tane tane ve sert kaka yapar
 • Dışkılanma seyrek olur. Fakat unutmayınki dışkılanmada seyreklik her zaman kabızlık belirtisi değil.
 • Bebeğinizin kabız olduğunu anlamanız için kakasının sert ve tane tane olması gerekir. Yumuşak kaka kabız olarak değerlendirilmeyebilir.
 • Kaka yapmayan bebek karın ağrısı çeker, midesinde rahatsızlık olur.
 • Çocuğunun iç çamaşırının kirlenmesi de bebeklerde kabızlık belirtisidir.

Bebeklerin Kaç Gün Kaka Yapmaması Normaldir?

Bebeğinizin 1-3 gün aralığında  kaka yapması beklenir. Yani günde 2 kerede 3 günde 1 de yumuşak kıvamlı kaka yapması normaldir. Ancak bu süreç 3 günü geçiyorsa ve kakası sertse kabızlık durumundan söz edilir.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

kabız olan bir bebek

Peki siz anneler kabızlığa ne iyi gelir sorusuna? cevabınız nedir. Kabızlık nasıl geçer? kabızlık çözümü için ne yapmak gerekir? sorularına cevap verdik gelin gözden geçirelim.

 • Kabızlık tedavisinin genel  kuralınıda söylemeliyiz, tedavi kabızlık süresinin iki katı kadar Bir süre uygulanmalı. Bu nedenle beslenme programına dikkatle uyulması çok önemli.
 • Bebeğiniz çok küçük değilse kabız olduğu süre boyunca günde üç fincandan fazla süt boyunca vermezseniz iyi olur.
 • Bebeklerde sert kaka nasıl yumuşatılır diye soruyorsanız. 25-30 ml erik veya elma suyunu biberon, bardak yada kaşıkla bebeğinize  içirebilirsiniz.
 • sert gıdaların içine bir çay kaşığı kepek unu katabilirsiniz.
 • Bebeğiniz kabız olduğu zamanlarda onu sırtüstü yatırarak ayaklarını bisiklet çevirme hareketi yaptırabilirsiniz. Bebeklerde kabızlık masajı denilen bu yöntem işe yarayabilir.
 • Eğer bu durum beslenme düzeninin değişmesine rağmen düzelmiyorsa doktorunuz  bebeklerde kabızlık ilacı olarak fitili kullanmanı önerebilir. Ancak bebeklerde fitil kullanımı durum çok ciddi olmadıkça tercih edilmemelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir