Genel

Yenidoğan Bebeğin Baş Çevresinin Ölçüsü Kaç cm Olur?

Yapay zeka okusun, siz dinleyin:

bebeğin baş ölçüsü

Bu makalede ele alacağımız yenidoğan bebeğin baş çevresi kaç cm olur? bebeğin baş çevresi ayda ne kadar büyür, bebeklerde baş ölçümü neden önemli ve bebeklerde baş ölçümü nasıl doğru yapılır gibi konuları işledik.

Anne karnında başlayan beyin gelişimi, doğumdan sonra hızla devam eder. Bebeklerde anne babalar tarafından fark edilmesi güç olan sık görülebilen beyin içinde su toplaması yada kafatasının zamanından önce kapanmaz ise beyin gelişime olumsuz etkileyebiliyor. Anne karnından itibaren bebeğin baş çevrenin ölçülmesi yaşanabilecek sorunlarlada erken müdahale şansı verebiliyor.

Baş Çevresi Nedir?

bebeğin baş ölçüsü

Çocukta beyin gelişimin bir göstergesidir. Doğumdan başın boyu 1/4 oranındadır. Baş çevre artışı, doğum öncesi ve doğum sonrası ilk aylarda hızlıdır. Doğumda baş çevresi ortalama 35 cmdir. Sizinde miniğinizin baş çevresi bu ölçüdeyse endişelenmeyiniz. Bebeğin baş çevresi kaç cm olur? sorusuna yanıt olarak ilk doğduğunda yaklaşık 35cm diyebiliriz. Bebeklerde baş çevresi ölçümü, her ne kadar basit bir kontrolmüş gibi görünsede aslında bizlere bebeklerin beyin fonksiyonlarını yeni gelişimiyle ilgili çok önemli ipuçları veriyor. Unutmayalım ki anne karnında başlayan bu süreç bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.

Baş Ölçümü Nasıl Yapılır?

bebeğin baş ölçümü yapılırken

Bebeklerde en az boy ve kilo takibi kadar bebeğin baş çevresi de önemlidir. Bebeğinizin fiziksel sağlığının yerinde olup olmadığını boy ve kilo ölçümüne bakarak anladığımız gibi, beyin gelişiminide baş çevresinin uzunluğuna bakarak anlayabiliriz. Beyin gelişiminde birtakım problemlerin görüldüğünü ele veren  baş çevresi büyüklüğü, olması gereken ölçünün daha dışında bir rakam sonucunda ortaya çıkar. Bunun için illa doktora gitmek şart mı? diye sorarsanız elbette değil, sizde gayet kolay bir şekilde bebeğinizin başını evinizde kendinizde ölçebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler; bebeğinizin baş arka çıkıntısı ile kaşların hemen üzerinden bir ölçüm almak olacaktır. Bebeklerin ilk altı aylık evrelerinden 18. aylarına kadar düzenli olarak baş çevresi ölçülmelidir. Bebeklerin kafalarının üst kısmının kapanması baş büyüklüğünü olumsuz etkileyebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ideal ölçünün aşağısından yada yukarısında bir büyüklük elde edilmesidir.

Bebeğin Ay Ay Baş Ölçüsü Nasıl Olmalı?

Doğumda: 35cm

1.Ay: 35.3cm

2.Ay:35.7.3cm

3.Ay:38.5cm

6.Ay:41.3cm

9.Ay:43.1cm

12.Ay:44.3cm

15.Ay:45.0cm

18.Ay:46.1cm

21.Ay:46.4cm

24.Ay:46.7cm

27.Ay:46.9cm

30.Ay:47.0cm

33.Ay:47.1cm

36:Ay:47.9cm

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir