Genel

Çocuğunuz Disleksi Olabilir mi?

Yapay zeka okusun, siz dinleyin:

Maalesef ki günümüzde oldukça yaygınlaşan bir hastalık olan “disleksi” yi gelin hep beraber inceleyelim. Bu yazımızda disleksi nedir, disleksinin belirtileri nelerdir, disleksi hastalığının teşhisi nasıl konulur ve disleksi hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir gibi konuları ele aldık. 

Disleksi Nedir?

Disleksi olan çocuk

Sağlıklı bir bireyde konuşmanın yönetilmesi beyin sol ön lobu ile gerçekleşirken disleksi hastalarında bu lobu kullanma zorluğu çekildiğinden konuşmada anormallikler görülmeye başlar. Konuşma problemi çeken hastalarda aşırı hızlı veya yavaş konuşma Görülebilir. Disleksi ne demek sorusuna? Kimi

Bilim insanlarınca “kelime körlüğü “ olarak nitelendirildiği görülür. Disleksi bireyler genelde zeki ve çalışkan olmalarıyla ön plana çıkar. Ancak disleksi  problemi olan hastalarım beyni kelimeleri farklı işlediği için, bu durum kelimelerin çözümlenmesini, hecelenmesini, ve tanınmasını güçleştirir. Siz ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ise çocuğunuzu yakından izlemek olacak bu durumda çocuğunuzun okul durumunu davranışlarını yakinen takip edebilir ve öğretmenleriyle  diyalog halinde olabilirsiniz.

Aksi taktirde ilkokul çağlarında ki hastalar etrafındaki kişiler tarafından yeterince anlaşılmadığından toplum tarafından dikkatte alınmama problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durum çocuğunuza  öz güvensiz ve yetersiz olduğunu düşündürecek onu toplumda geri plana atacaktır. Günümüzde bir çok kişide disleksi bulunmasına rağmen birçoğu bu hastalığın kendisinde olduğunu bilmeden disleksi nedir ? diye sormadan ömrünü tamamlar. Toplum tarafından disleksi bireylerin tespit edilmesi güçtür. Bu nedenle ilkokul çağlarında teşhis konulmadığı zaman bir daha disleksi teşhisinin konulması çoğu zaman mümkün değildir. 

Disleksi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Disleksi olan çocuk

Bu durum doğumsal olarak ortaya çıkabileceği gibi, Doğum sonrasında travmatik olarakta orataya çıkabilir. Doğuştan görülen disleksi hastalığı, Doğum öncesinde veya Doğum anında gelişebilecek komplikasyonlardan kaynaklanabilir. Ancak hastalığının belirtilerinin anlaşılması ilkokul dönemlerine denk gelir. Çünkü ilk okul çağında okuma yazmayı öğrenmeye başlayan çocuk akranlarına göre daha yavaş olur, yazma ve okumalarında hece atlamaları görülür. Genel olarak bu belirtilerin görüldüğü ilkokul çağı çocuklarının disleksi hastalığı açısından değerlendirilmesi önemlidir.

Genel olarak disleksi hastalığının belirtileri bunlardır; Okuma ve yazmada akıcılık sorunun ortaya çıkması, kelimelerin hecelenmesi ve çözümlenmesi aşamasında problem yaşaması, ilkokul çağındaki çocuğun okuduğunu anlamaması Veya okuma sırasında dikkatinin dağılması, okuma ve yazma sıkıntısı yaşamayan çocuklarda ileri düzey dilbilgisi becerilerinin anlaşılması, ince Kas becerilerinide koordinasyon zayıflığı nedeniyle akranlarına göre fiziksel aktivitelerinin daha zayıf olması, akranlarına göre konsantrasyon eksikliği ve buna bağlı olarak bir eylemi gerçekleştirirken zorlanma, bireyin kendini ifade ederken kurduğu cümleler arasında bağlantı bozuklukları ve mantık hatalarının olması, okuma esnasında çekingen davranma ve düşük sesle okuma disleksi hastalığının en belirgin belirtileri arasında yer alır. 

Disleksi Hastalığının Teşhisi Nasıl Konulur? 

Disleksi çocuklar

Disleksi hastalığının birden çok belirtisi olduğu için teşhisi oldukça zor olabilmektedir. Peki, disleksi nasıl anlaşılır ? sorusuna cevap olarak olarak şunları söyleyebiliriz. Hastalığın kesin teşhisi için okulda veya bireysel olarak bir değerlendirme yapmak gerekir. Okullarda bu teşhisin yapılmasının en etkili yolu sınıf öğretmenlerinin öğrencilerini iyi izlemelerinden  geçer. Disleksi hastalığının belirtileri görüldüğü ilkokul çağı çocukları özellikle işitme veya görme ile ilgili bir problemi olup olmadığının teşhisi için hastaneye sevk edilmelidir.  Ancak okuldaki psikolojik danışmanlarının yapacağı bir kaç “disleksi testi” ile çocuğunun zayıf yönlerini tespit edebilir. 

Disleksi Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Disleksi hastalığı hastanın ömrü boyunca sürecek bir durum olduğu için tedaviden ziyade hastalığı. Yol açtığı sorunlara ilişkin alınabilecek önlemler ile tedavi planlanır. Çünkü diğer bir çok hastalıktan farklı olarak disleksi tedavisi herhangi bir ilaç veya cerrahi işlem ile mümkün değildir. Hastalığının belirtilerinin anlaşılmaya başlaması ilkokul dönemlerine denk geldiğinde teşhis yapılır yapılmaz çocuk özel eğitime tabi tutulmalıdır.

Çocukta herhangi bir zeka geriliği söz konusu olmadığından, bireyselleştirilmiş olarak verilen eğitim çocuğu rahatlıkla akranlarıyla aynı seviyeye getirecektir. Ancak disleksi teşhisi konulan çocuğun eğitimi yine özel eğitim alan öğretmenler tarafından verilmelidir.

Eğer sizinde etrafınızda veya ailenizde okuma zorluğu çeken, konuşurken kelimeleri karıştıran sosyal çevresinde uyum sorunu yaşayan bir birey tanıyorsanız, yukarıda verilen bileğileri dikkate alarak bir uzamana başvurabilirsiniz. Yaşı ilerlemiş bir bireyin eğitimi için yapılacak pek fazla bir şey kalmadıysa bile henüz ilkokul çağındaki bir disleksi bireyin eğitimi için çok fazla şey yapabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir