Genel

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Yapay zeka okusun, siz dinleyin:

Bebeklerde Pişik?

bebek pişik

Evet anneler istediğiniz kadar bebeğinizin bezini sık değiştirin yada poposunu temizleyin bebeğinizin poposu zaman zaman kızarır ve yaralar oluşur. Merak etmeyin. Bebeklerde pişik çok yaygın bir durumdur. Bu yazımızda pişik nasıl geçer, hangi pişik kremini kullanmamız gerekiyor gibi sorularına cevap verdik.

Bebeklerde Pişik Nasıl Görülür?

Pişik kalça, uyluk ve genital bölgelerindeki derinin hassaslaşıp kızarması ve şişmesidir. Bebeğinizin bu bölgelerindeki derisinde döküntülerde meydana gelebilir. Özellikle bez değiştirirken bebeğiniz rahatsızlık duyar. 

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

bebek pişik

İdrar ve kakasının sebep olduğu tahriş uzun süre kakaya ve idrara maruz kalan bebeklerin hassas cildi tahriş olur. Pişik daha sık kaka yapan bebeklerde oldukça fazla görülür. Çünkü kaka bebeklerin cildini çişten daha çok tahriş eder.

Yani  besinlerle tanışma, bebeğiniz katı gıdaya geçtiğinde kakasının içeriğide haliyle değişir. Mamalarla birlikte değişen beslenme programı bebeğinizin daha çok koku yapmasına neden olabilir. Buda pişik ihtimalini artırır. 

Bakteri yada mantar enfeksiyonu bebek bezinin kapladığı alan, en savunmasız bölgedir. Çünkü bu bölge nemli ve sıcaktır. Buda mantarların üremek için can attığı ortamdır. Bu pişirler genellikle derinin kat yaptığı bölgelerde başlar. Döküntünün etrafında kırmızı benekler meydana gelebilir. 

Sürtme ve Aşındırma : Bebeğinizin vücuduna sımsıkı yapışan bezler ve dar bebek kıyafetleri sürtünmenin etkisiyle pişiğe yol açar. 

Antibiyotik Kullanımı: Antibiyotikler, bağırsaklardaki kötü bakteriler kadar iyi bakterileride öldürür. Eğer iyi bakteriler olması gereken oranda bulunmazsa mantar enfeksiyonu meydana gelebilir. 

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebek pişikleriyle mücadelesinde yapılması  gereken ilk şey, bebeğinizin cildini temiz ve kuru tutmanızdır. Bebeğinizde pişik olduğunda altında bez olmadan geçirdiği süreyi uzatmanız işe yarayacaktır. Her bez değiştirdiğinizde o bölgeyi suyla iyice yıkamalısınız. Parfümlü ıslak bezleri kullanmayınız. 

Pişik Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

bebek pişik

Piyasada bir çok pişik kremi markası var ve hangisini almanız gerektiğini bilmiyorsanız. Bir pişik kreminde olmazsa olmazlar nelerdir size yardımcı olalım.

Etkili pişik kremlerinin bir çoğunun maddesi çinko asittir. Alacağınız pişik kreminin içeriğini bu yüzden dikkatle okuyunuz. Çünkü oksitli kremler yenidoğan döneminde yani 4 haftalık bebekler için %10-15  daha  sonraki aylardaki bebekler için % 20-40 oranında olmalı neden çinko asit onuda açıklayalım; çinko asit alerji yapmaz, cildi yakmaz toksik etkisi yoktur ve onarıcıdır. Birde pişiği hem önleyici hemde tedavi edici özellikte olmalıdır. Pişiğe neden olabilecek olumsuz etkileri ortadan kaldırabilecek değerli birleşenler bakımından zengin olmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir