Genel

Bebeklerde Konak Neden Olur?

Yapay zeka okusun, siz dinleyin:

Ve beklenen an geldi bebeğinizi kucağınıza aldınız. Bebeğiniz sağlıklı ve her şey çok güzel gidiyor. Oda ne bebeğinizin kafasında pul pul dökülmeler mi başladı merak etmeyin bu her yenidoğanda görülebilen konaktan başka bir şey değil. Gelin hep beraber bakalım bu konak neymiş ve nasıl geçiyormuş öğrenelim.

Bebeklerde Konak Nedir?

bebek konak

Konak özellikle 1-3 aylık bebeklerin kafa derisinde başlarında oluşan kepeğe benzer sarımsı kabuklara verilen isimdir. Bu sarımsı kabuklar zaman zaman pembeye çalan bir rengede dönüşebilir. Hattta bazen doğum lekeside sanılabilir. Yenidoğan bebeklerde konak, genellikle ilk 1 aydan sonra ortaya çıkıyor eve 3 aya kadar tamamen iyileşiyor. Ayrıca çokta yaygın, pek çok bebeklerde meydana gelebiliyor. Merak etme etrafında kırmızı alanlar oluşmadığı sürece konak korkulacak bir sorun değil!

Bebeklerde Konak Neden Oluşur?

Eğer bebeğinizde konak görüyorsanız hemen hijyen konusunda şüpheye düşmeyin sanıldığının aksine bunun temizlikle hiç alakası yok! Konak oluşumunun tek sebebi, bebeğinizin fazlaca üretilen yağ, cildinde birikiyor ve daha sonra kuruyarak pul pul dökülüyor. Böylece ortaya konak çıkmış oluyor.

Konak Tedavisi ve Temizliği Nasıl Yapılır?

bebek konak

Kabukları temizlemeniz iyi olacak ama bunu  kesinlikle parmaklarınızla kaldırarak yapmayın önce kendiliğinden dökülmesine izin verin eğer dökülmezse yumuşatılmaları gerektiğini anlayacaksınız kabukları yumuşatmak için üzerine bebek yağı veya vazelin sürün ve gece boyunca yumuşatmalarına izin verin. Ertesi gün bebeğinizi yıkayın kabukların düşttüğünü göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir