Genel

Bebeklerde Kızamık Nasıl Olur?

Yapay zeka okusun, siz dinleyin:

Herkesin hayatında bir defa bile olsa mutlaka geçirdiği kızamık bebeklerde de görülebilir. Şimdi ise bu yazımızda kızamık nedir, kızamığın belirtileri nelerdir, kızamığın tedavisi nasıl olunur. Gibi konuları sizler için inceledik. 

Kızamık Nedir?

Kızamık virüsü ile meydana gelen akut, döküntü bir enfeksiyon hastalığıdır. Hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye geçen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Virüsün kuluçka dönemi 10-14 gündür. Şikayetler başlamadan önceki iki gün ile döküntü başladıktan sonraki dört gün en bulaşıcı dönemdir. Bir kez geçirildiğinde hayat boyu bağışıklık bırakır.

Kızamığın Belirtileri Nelerdir? 

Bebek kızamık

Sevgili anneler aşağıdaki belirtiler bebeğinizde görülüyorsa bir kızamık virüsü taşıyor demektir. Gelin bu belirtilere hep beraber bakalım. 

1-3 günler arası, hafif veya yüksek ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, üst azı dişlerin yanındaki diş erlerinde ve yanak içinde beliren, küçük beyaz noktalar( koplik lekeler) kızamık için tanı koydurucudur. 

4-8 günler arası, yüksek ateş( 39-40 derece), karakteristik döküntü. Döküntü kulak arkasından başlayarak yüze, oradan gövdeye ve daha sonra kol ve bacaklara yayılır. Bir süre sonra aynı sırayı izleyerek solar ve yerinde geçici bir renk değişikliği bırakabilir. 

Göz konjunkivası  iltihabı (konjonktivit) görülebilir. Gözler ışığa karşı hassaslaşabilir. 

Kızamığın Tedavisi Nasıl Olur?

Bebek kızamık

Hastanın 10 gün süreyle izole edilmesi uygundur. Ateş düşünceye kadar yatak istirahati gerekir. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük şurupları kullanılabilir. Bakterilere bağlı komplikasyon gelişmediği sürece antibiyotik tedavisi verilmemelidir. 

Kızamıklı bir bir minikte temas eden kişilere(örneğin aile üyelerine) gamma globülin yapılarak hastalık önlenebilir. Veya hastalığın seyri hafifletilebilir. Çocuklarda kızamık aşısı ne zaman yapılmalıdır? Diye merak ediyorsanız  Aşı Takvimi yazımıza göz atabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir