Bebek Bakımı

Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yapay zeka okusun, siz dinleyin:

Bu içerikte annelere rehberlik etmek amacıyla bebek bakımı ile ilgili püf noktalara değindik.

Miniklerimiz için sağlıklı bir ortam çok önemlidir. Ebeveynlerin hassasiyetini ele alıp bebek bakımında;  bebek banyosu, cilt bakımı, oda ısısı, alt değiştirme, yatma pozisyonu, dışkı ve idrar sıklığı, tırnak bakımı ve emzirme dönemi gibi hususları ele aldık.

Bebek Banyosu

Bebeklerimiz doğduğunda göbek bağı olur. Göbek bağı temizliği ve enfeksiyon kapmaması için kuru kalması gerekir. Bebek kordon bağı düştükten bir gün sonra bebeğinize banyo yaptırabilirsiniz.

Bebeklere yapılan banyo yoğunluğu gün aşırı olabilir. Bebeği oda sıcaklığında ve uygun ortamı hazırlayarak banyo yaptırabilirsiniz. Suyun ısısını kolunuzun iç kısmını suyun içine koyarak algılayıp banyo işlemine geçebilirsiniz. Banyo işleminde içme suyunu kullanmanız gerekmez ortamın hijyenik olması yeterlidir.

Bebeğinizin ağzını, çenesini ve genital bölgesini sıklıkla ıslak sabunsuz temiz bir havlu ile temizleyebilirsiniz. Sabun bebeğin cildini tahriş edebilir. Bununla ilgili bebekler  için özel losyon ve şampuanlardan yararlanabilirsiniz. Unutmayın ki miniklerimizin temiz ve hijyenik bir ortamda büyümesi onun sağlığı için çok önemlidir.

Cilt Bakımı

Bebek bakımı

Miniklerimizin cildi çok hassastır. Onlar için gerekli ve hijyenik bakımı yapmak önemlidir. Her bebeğin cilt yapısı aynı değildir. Bazı miniklerimizin cildi kuru bazılarının yağlı olabilir. Bunun için her banyo sonrası krem sürmek gerekmeyebilir.

Eğer bebeğin cildi kuru ise her banyo sonrası bebekler için uygun olan bir losyon yada krem sürebilirsiniz. Bebeğin cildi bazı krem ve losyonlar ciltte tepki oluşturabilir ufak sivilceler yada isilik tarzında döküntüler olabilir.

Bebeğinizin cildi kuru ise yıkandığı suyun içerisine bebek yağı koyabilirsiniz. Bebeğe losyon sürerken masaj halinde sürmek bebeğin eklem ve kas sistemini rahatlatır ve geliştirir  daha sağlıklı büyüme ve uyku düzeni oluşturur.

Oda Isısı

Ebeveynlerimizin hassas olduğu bir konudur oda ısısı bebeklerimizin yeterli oda ısısında uyuması vakit geçirmesi çok önemli bir faktördür. Sizin rahat ettiğiniz oda ısısında bebeğiniz için uygundur.

Zamanın da doğan bebeğiniz için oda ısısı 22-25 C° olması yeterlidir. Eğer evinizde klima yada soğutucu gibi araçları kullanıyorsanız yönünü bebeğinize vermeyecek şekilde kullanmanız önemlidir.

Eğer bebeğinizin elleri ve burnu soğuk ise gerekli oda ısısı sağlanmamış demektir. Olası bir gribal enfeksiyonla karşılaşabilirsiniz bunun için oda ısısı çok önemli bir etkendir. Oda ısısı yeterli olmadığı durumlarda bebeğinizin üzerine battaniye örtebilir ısıyı o şekilde sağlayabilirsiniz. Bebeğin sürekli üşümesi demek hastalıklara davetiye çıkarması demektir.

Bağışıklık sistemi iyi gelişmemiş bebekler de bu gribal enfeksiyonlar ciddi sorunlar oluşturabilir. Sürekli üşüyen yeterli miktarda ısınamayan bebekler yeteri miktar da büyüme sağlayamaz.

Alt Değiştirme

Miniklerimizin altını her yemekten yaklaşık olarak 1 sonra değiştirmek gerekir bu sayı bazen günde (4-5) kez olabilir. Her yemek sonrası bebeğin altını kontrol etmek önemlidir, bebeğin altını kolonyalı ıslak mendille temizlemek zararlıdır. Bebeğin cildine zarar verir ve pişik olmasına sebep olabilir bunun için  temiz ıslak  pamuklu bir bezle silmeniz gereklidir. Eğer bebeğiniz pişik olmuş ise bebekler için özel krem ve losyonları kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz için uygun bebek bezi kullanmanız çok önemlidir. Bebeğin vücut yapısı ve cildi için kaliteli bir bez tercih etmeniz önemlidir. Bebeğinizin pişik olmaması için altını sürekli kontrol edip değiştirmeniz gereklidir.

Bir bebeğin 3-4 saat aynı ıslak bezle kalması bebeğin pişik olmasına sebep olacaktır. Bebeğin altını uygun hijyenik bezle sildikten sonra eğer çok kirli ise su ile yıkayabilirsiniz.

Yatma Pozisyonu

Miniklerimizin gelişimi için uyku çok önemli bir faktördür. Uyku bebeğin normal gelişimi ve beyin gelişimini olumlu yönde etkiler. Bu yüzden bebeğimizin yatma pozisyonlarını düzgün bir şekilde uygulamak gerekir.

Bebeğimizin sırtüstü yatma pozisyonu olması gereken pozisyondur. Yenidoğan bebeklerde en uygun pozisyon şekli budur. Bebeğin başını uyurken iki yana çevirebilirsiniz. Bu durumda oluşabilecek şekil bozuklukların da önüne geçmektedir.

Alacağınız bu önlemler SIDS denilen bebek beşik ölümlerini önlemek amacıyla oluşturulmuştur. Miniklerinizin yorganını göğüs hizasına kadar örtmeniz yeterli olacaktır. Bebeğiniz için uygun bebek odasını seçmeniz de bu konuda önemlidir.

Dışkı ve İdrar Sıklığı

Bebeğinizin ilk doğduğu ayda dışkı sıklığı fazladır. Bu günde (6-7) kez olabilir. Bebeğiniz ilk aylarda anne sütüyle beslendiği içi dışkı sıvı ve yeşilimsidir. Diğer aylarda bu renk sarımsı olacaktır.

Bebek maması ile beslenen bebekler de daha kıvamlı ve sıklığı azdır. Mama ile beslenen bebeklerde kabızlıkta görülebilir. Bebeğinizin günde (7-8) kez idrar yapması normaldir. Ek gıdaya geçiş yapıldığında bebeğin dışkı yapması 2-3- günde bir olabilir bu normal bir olasılıktır.

Tırnak Bakımı

Bebek bakımı denince akla gelen konulardan birisi de tırnak bakımıdır. Bebeklerimizin tırnaklarını özel bebek tırnak makasıyla kesebilirsiniz. Bu tırnak makaslarının boyutu küçük olmalıdır. Uzun tırnakları olan bir bebek yüzünü korneasını çizebilir ve zarar verebilir hafta da bir mutlaka bebeğinizin tırnaklarını kesmelisiniz ve bakımını hijyenik bir şekilde yapmalısınız.

Emzirme Dönemi

Bu dönem hem anneler için hemde miniklerimiz için çok önemlidir. Bebeğinizin gelişimi için ilk 6 ay anne sütü şarttır. Bu dönemde annenin aldığı her besin süt yoluyla bebeğe aktarıldığı için önemlidir. Annelerin olabildiğince organik beslenmeleri bebeğin gelişimi için önemlidir.

Emzirilen bebeklere su vermek gerekmez. Bebeklerimizin daha iyi gelişim sağlamaları için günde 10 -12 kere emzirilmesi gerekir. Hem anne hemde bebeğin sağlığı için annenin her iki göğsü de eşit miktar da vermesi gerekir. Bu en ideal emzirme yöntemidir.

Hepimizin bildiği gibi anne sütü yenidoğan bebekler için büyük önem taşır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüme sağlaması virüs ve bakterilere karşı savaşması için ilk 4-6 ay anne sütü şarttır. Anne sütü ile beslenen bebekler mama ile beslenen bebeklere oranla daha güçlü bağışıklık sistemi kazanmıştır.

İsterseniz gelin hep beraber anne sütünün içerisindeki vitaminlere göz atalım.

Proteinler

Anne sütünün içerisindeki protein bebekler için çok büyük önem taşır. Anne sütünün içerisin de iki çeşit protein vardır. Peynir altı suyu ve kazein. Yaklaşık %60 peynir altı suyu %40 kazeindir. Bu protein çeşidi bebeğin daha kolay ve hızlı sindirim yapmasını sağlar. Anne sütündeki tüm protein yaklaşık %60 -80 peynir altı suyu proteinidir. Bu proteinler bebeklerin enfeksiyona karşı savaşmasında büyük bir rol oynar .

Vitaminler

Annelerin sağlıklı ve olabildiğince organik beslenmeleri bebekler için çok önemlidir. Anne hangi vitaminleri alırsa bebekte o vitaminleri alır. Bu yüzden doğru beslenmesi önemlidir. Anne sütünde bulunan vitaminler, A, D, E ve K vitaminleri ve yağda çözülen vitaminler bulunur. Miniklerimizin sağlığı için hayati önem taşır.

Yağlar

Miniklerimizin sağlığı için anne sütünde bulunan yağlar önemlidir. Bebeklerimizin beyin gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır. Beyin, retina ve sinir sistemi gelişimi için bu yağlar gereklidir.

Karbonhidratlar

Anne sütünde bulunan birinci karbonhidrat laktozdur. Anne sütünün içerisinde bulunan bu karbonhidrat kalorinin %40’nı oluşturur. Midede ki zararlı bakterilerin oluşmamasını sağlar. Kalsiyum, fosfor ve magnezyum emilimini sağlar. Bu şekilde enfeksiyonlara karşı savaşır. Mide içerisinde ki sağlıklı bakterilerin oluşmasına yardımcı olur.

5 thoughts on “Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 1. Jindar dedi ki:

  Çok açıklayıcı ve güzel bir anlatım olmuş, çok yardımcı oldu bu bilgiler tebrik ederim:)

 2. nzl dedi ki:

  Çok beğendim tebrik ederim bilgi dolu. Bebek için çok önemli olup annenin ise bilmesi gereken herşey güzel bir şekilde anlatılmış. Harikasın.Süpersin 👏👏

 3. Ela dedi ki:

  Çok açıklayıcı harika bir yazı olmuş teşekkürler

 4. Yasemin dedi ki:

  Agziniza saglik basarili bir calisma olmus

 5. Merve dedi ki:

  Her kesimden anne veya anne adayları için açık kısa ve net bir paylaşım tebrikler 👏🏻 Bu veya başka türden yazılarda da aynı başarı ve performansı görmek istiyoruz 😊 Başarılı 👍🏻💋

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir