Genel

Ay Ay Bebek Gelişimi ve Eğitimi

Yapay zeka okusun, siz dinleyin:

Ay ay bebek gelişimini anlattığımız bu içerikte miniklerin hareketi, beslenmesi, boy ve kilosu, zihinsel gelişimi ve ihtiyaçlarını ele aldık.

1 Aylık Bebek

Uzun bir hamilelik ve doğum sürecinden sonra bebeğinize kavuştunuz. Bebeğiniz dünyaya gelirken vücudunda bulunan fazla suyu kaybeder bu yüzden eve geldiğinde bebeğin doğum kilosunun biraz altında olabilir. Bu durum sizi telaşlandırmasın yenidoğan bebekler de kilo alma oranı 10 gün yada 2 hafta içerisinde değişebilir.

Bebeğiniz 2 haftada süratle büyür. Kilosu artarken boyu da uzar 1 aylık sürecin sonunda bebeğiniz yaklaşık 4-5 cm uzayacaktır. Bebeğinin baş çevresinin büyüklüğü önemlidir. Bebeğinizin başı, doğduğunda vücut ağırlığının %20’sini oluştururken yetişkinliğinde %2’sini oluşturur. 1 aylık bebek doktor kontrolünde baş gelişimi ile ilgili bilgi almalısınız.

1 Aylık Bebek Beslenmesi ve Emzirme Sıklığı

Anne sütü, ilk ayda bebeğin beslenmesi için en ideal besindir. Anne sütünde gerekli olan su ve mineraller olduğu için ekstra su vermenize gerek kalmaz. Mümkünse bebeğinizi anne sütü ile beslemelisiniz. Mümkün olmayan durumlarda doktorunuzun önerdiği mama takviyesi yapabilirsiniz. Öncelikle yenidoğan bebeklerde 2-3 saatte bir emzirme diye bir kural olmadığını bilmelisiniz. Bebeğinizin beslenme planını, her istediğinde emzirmek üzerine kurmalısın. Bu anlamda, 1 aylık bebeğin emzirme sıklığı konusunda belirleyici olanın onun iştahı olduğunu unutmamalısınız.

Bebeğinizi emzirdikten sonra hala ağlamaya devam ediyorsa bu her zaman doymadığı anlamına gelmez. Bazen gaz veya dışkı nedeniyle de ağlıyor olabilir. Bunu önlemek için gündüz emzirmeye başlamadan önce bebeğinin altını değiştirmelisiniz. Meme değişikliğinde ise bebeğinize gaz çıkarma molası vermelisiniz. Eğer bebeğin gazını çıkardıktan sonra bile ağlamaya devam ederek parmağını emmeye başlıyorsa bu her zaman doymadığı anlamına gelmez. Çünkü bebeklerde emme, ilkel bir davranıştır. Aç olsa da olmasa da emmek isteyecektir. O nedenle sütün yeterliyse bir beslenmede tek meme yeterlidir.

1 aylık bebek için gece beslenmesi de önemlidir. Uyandığı her an bebeğini beslemeli ve tekrar güzel bir uyku çekmesine yardımcı olmalısınız. Eğer sütünüz yeterliyse bu süreçte bebeğinize mama takviyesi yapmanıza gerek yok. Ama sütünüz gelmiyorsa ve tüm çabalarınız sonuç vermediyse doktorunuzun önerisiyle mama takviyesi yapabilirsiniz. “1 aylık bebek kaç ölçek mama yer?” sorunun cevabını verecek kişi doktorunuz olacak.

1 Aylık Bebeklerde Kolik

Kolik çok şiddetli gaz sancılarının ve ağlama nöbetlerinin görüldüğü bir rahatsızlıktır. Genellikle gaz sorunu hafiflediğinde nöbetlerin şiddeti de azalıyor. 3-4 ayda ise kendiliğinden ortadan kayboluyor. Bebeğiniz kolik ise yapmanız gereken en önemli şey gaz oluşumunu engellemek için kolik nedir? kolik bebek annelerinin bilmesi gereken her şey yazımıza bakabilirsiniz.

1 Aylık Bebeğin Duyusal Gelişimi

Görme Yetisi

Çoğu anne ve babaların  merak ettiği şey doğar doğmaz “bebeğimiz görüyor mu?” sorusu. Evet, miniklerimiz doğar doğmaz görmeye başlar. Bebeklerimizin 1. ayda görme yetisi 15-30 cm arasındadır. Miniklerimiz yakını net, uzağı daha bulanık görür ama bebeğinizi kucağınıza aldığınızda siz değerli varlıklar olan annelerini net görürler. 🤗 Bebeğinizin ilgisini genellikle koyu renkli cisimler çeker. O yüzdende ilgisini çekmek için koyu ve parlak renkli objeleri görüş açısına getirmelisiniz. Cisimleri görüş mesafesine yaklaştırdığında kısa bir süre takip edebilir.

İşitme Yetisi

Ana rahmindeyken en fazla duyduğu ses sizin sesiniz olduğu için 1 aylık bebeğin anneyi tanıması, sesinizi duyduğu anda tepki vermesi son derece doğaldır. Onu rahatlatmak için bu fırsatı değerlendirmeli ve bol bol bebeğinizle konuşmalısınız. Bazı bebekler gürültüye karşı diğer bebeklere göre daha hassas olabilirler. Bazı bebekler gürültü duyduklarında ağlamaya başlayabilir, bazıları ise gürültüde rahat bir uyku çekebilirler.

Koku Alma Yetisi

Bebeğiniz doğduğunda koku alma yetisi oluşuyor. Bu ayın sonuna doğru vanilya, muz gibi şekerli kokulardan hoşlandığını ama alkollü ve sirkeli kokulara burun kıvırdığını görebilirsin.

Tat Alma Yetisi

Yenidoğan bir bebeğin senden daha fazla tat alma tomurcuğa sahip Bu yüzden bebeğin farklı tatlara karşı seçici olabilir. Buna anne sütünün ya da mamanın ısısı da dahildir.

Dokunma Yetisi

Bebeğinin dokunma yetisi de gayet gelişmiştir. Pürüzsüz yüzeyleri sever ve farklı materyallerin aynı anda tenine değmesinden hoşlanmaz Ayrıca acıyı hisseder ve dokunulduğunda tepki verebilir.

1 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebeğinizin beyni hamileliğinizden itibaren dakikada yaklaşık 250 bin yeni beyin hücresi üretir. Dünyaya geldiğinde de ömrü boyunca kullanacağı hücrelerin neredeyse tamamını üretmiş olur. Ama bu sadece başlangıç, bebeğinizin büyüyüp yeni dünyaya açıldıkça beyin hücreleri sinaps denilen bağlantılar kurmaya başlayacak ve birçok becerinin temelini oluşturan ağlar meydana gelecek. Şu an beyin gelişimine katkıda bulunmak için daha erken olduğunu düşünebilirsiniz. Ama özellikle dil gelişimi gibi konularda bir temel oluşturmak için hiç de erken değil! Onunla sık sık konuşursanız, hatta yüksek sesle kitap okursanız dil gelişimi için çok faydalı adımlar atmış olursunuz.

2 Aylık Bebek

2 aylık bebek gelişiminde ilk haftalarda aynı hızla devam eder.  Bebek haftada  150- 200 gram kilo alır. Yavaş yavaş kolları yanakları  dolmaya başlar.  2 aylık sağlıklı bir bebek en az 4-5 kilo civarında olması gerekir. Gelişimi hızla devam eder  bebeğinizin boyu bu ayda yaklaşık 1-1,5 cm olmalıdır. İkinci ayda bebeğin başı ve beyni aynı hızla gelişmeye devam eder. Baş çevresi ayda 1.25 cm kadar genişler.

Bu dönemde bebeğin başının vücudundan daha büyük görünmesi normal olarak bilinir. Başı hala diğer organlardan daha hızlı büyüme gösterir. Bıngıldak hala açıktır ancak ikinci ayın sonlarına  üçüncü ayın başlarına doğru biraz daha sertleşir kapanmaya başlar.Bebeğiniz bu dönemde yine zamanın çoğunu uyuyarak geçirir. Genelde geceleri uyumaz gündüzleri uykuyu pek severler bu süreç size tatlı bir yorgunluk bırakacaktır. Gece ağlamalarında size yardımcı olacak bir ürün ise emzik tir.

Bebeğinizin ağız yapısına  ve sağlık açısından uygun emziği eczanelerde bulabilirsiniz . Ancak 3-4 ay itibariyle uyku düzeni  yerine oturmuş olacaktır. Geceleri siz ve bebeğiniz artık daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Aranızdaki iletişiminiz  sınırlı olsa da 6 haftalık olan bebeğinizin, gülümsemelerine gülümsemeyle karşılık verebilir. Minik kuzunun gülücüklerine mutlulukla karşılık vermeniz hareketlerinin bir etki yarattığını fark etmenizi sağlar ve böylece kendini başkalarından ayırt edebilme yeteneği gelişir. Bu dönemde bebeğiniz ellerini keşfeder ve incelemeye başlar. Sürekli el ve ayakları ile oynayabilir ses çıkartmaktan çok hoşlanır etrafa gülücükler atar kendisiyle ilgilendiğini anlar. Anne sesini bu ay net olarak tanır. Emerek sakinleşir ve anneyle bebek arasındaki o müthiş bağ giderek çoğalır.

Görme Yetisi

Gözleri ile sizin  konuşmanızı  ve hareketlerinizi incelediği için dili hep hareket halinde olur, bunun sonucunda ses çıkartır. Bu ayda görme yetisi daha net ve canlıdır. Renkli giysiler renkli oyuncaklar onun dikkatini oldukça çeker. Bebek banyo küvetini ve biberonunu görünce tepki verir. İlk aydaki gibi fazla uzağı göremez ama gözleriyle takip edebilir.

İşitme Yetisi

İşitme yetisi daha iyi olduğu için çıkardığı sesler çoğalır . Kendi kendine çıkardığı sesler çok hoşuna gider ve sürekli bu sesi tekrar eder. Siz de bu sesleri taklit ederek onunla oyun oynayabilirsiniz. Sesli çıngırtılı bebek oyuncakları dikkatini çeker ve sesi devamlı takip eder bebeğinizin beşiğine sakin bir uyku geçirmesi için bu tür huzur veren sesli oyuncak takabilirsiniz. İkinci ayın sonuna doğru, ses çıkartırken sürekli tek bir noktaya veya cisme bakıyorsa onun hakkında konuşuyor olabilir. Kalın ses ile ince seslerin farkını ayırt edebilir. Örneğin sizin  sesiniz ile babasının sesinin farkını anlayabilir.

Koku Alma Yetisi

Ona huzur veren tek koku sizin kokunuz ve sütünüzün kokusu 🙂 bununla beraber parfüm kokunuzu da algılar. Koku alma duyusu bu dönemde de hızla gelişmeye devam eder.

Tat Alma Yetisi

Bu dönemde de bebeğinizin tat alma duyusu oldukça gelişmiştir. Bebeğinizin bu duyusunu uyarmanıza gerek yok Bebeğinizin tat tomurcukları bu dönemde yalnızca anne sütünü ve biberon sütünü algılar.

Dokunma Yetisi

Bebeğinizin, kendisine nasıl dokunulmasını istediğini anlamaya çalışın. Pek çok bebek öpülmekten, kucaklanmaktan veya karnının gıdıklanmasından hoşlanır. Bebeğinize bu dönemde Sevgiyle dokunan ellerden daha güzeli yok miniklerimiz için  sevgimiz ortak onlar bizim en değerli varlığımız. Bilmelisiniz ki bebekler de masaj çok önemlidir hem gelişimi hemde daha kolay kilo almasını sağlar. Bu dönemde bebeğinize günde yarım saat onu uyutmadan önce masaj yapabilirsiniz onlarla bu şekilde dokunarak sevginizi ve iletişiminizi kurun onlara sevginizi daima gösterin sarılarak öperek kucaklayarak. Bebek gelişiminde en önemli konularından biri: Çocuklarda Yetersiz Büyüme Nasıl Anlaşılır? yazımıza bakabilirsiniz.

2 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebeğinizin zihni bu dönemde hızla gelişmeye devam etmektedir.  Kendi düşüncelerini seslendiremese de sözlerin manasını, konuşmaya başlamadan aylar önce anlamaya başlıyor. Bu yüzden bol bol konuş miniğin le. Dört gözle beklediğin agulamak  ve cıvıldaşmak genellikle 6. ve 8. haftalar arasında başlar. Bebeğiniz, daha net sesler çıkarabilmek için zamanla dudaklarını kullanacak. Dilindeki bu gelişim, motor gelişimiyle de paralellik gösteriyor.

3 Aylık Bebek

3 aylık bebeğiniz, önceki ayda olduğu gibi gelişmeye devam eder. Yaklaşık 750 gram  kilo alır ve 2 cm kadar boy atar.

Bu dönemde bebeğiniz gözünüze çok tombul görünmeye başlar. Endişelenmeyin ilerleyen aylar da emeklemeye ve yürümeye başlayınca bu tombulluk yavaş yavaş ortadan kaybolacak. Daha yürümesine aylar olmasına rağmen ayakları üzerinde dik tutulduğunda tüm kuvvetiyle yere basıp adım atma hareketleri yapabilir. Ama tabii acele etmeyin, bu ay da yürümeyecek. Bu sadece bir refleks! Üçüncü ay itibariyle ellerinin farkında olacak. Onları yumruk halinde değil, neredeyse tüm parmaklarını açarak inceleme ayına giriyor.

Özellikle yatarken kendi ellerini incelemesi, her iki elini birbirine vurarak ses çıktığını öğrenmesi, buna sevinçle gülmesi ve iki elini kavuşturabilmesi bu ay gerçekleşecek. Hatta bu ayın sonuna doğru o ellerin oyuncaklara dokunup hareket ettirmeye yarayacağını da öğrenecek. Bu arada bebeğiniz 3. ayı ile birlikte büyüme atağı dönemine girecek. Bu dönemde artık yakınlarını daha net ayırt edebilecek size bakıp tuhaf sesler çıkaracak açlığını daha iyi bir şekilde ifade edebilecektir. Size  ve eşinize  daha farklı davranacak, sizi  hemen tanıyacak, daha fazla gülüp daha az ağlayacak ve yalnız kalmak istemeyecek. Gördüğünüz  gibi 3 aylık bebeğinizin davranışları gitgide değişiyor. Çünkü dış dünya ile ilişkisi gelişiyor.

Görme Yetisi

Evet bebeğinizin  görme yetisi bu dönemde de hızla gelişiyor. Artık uzağı görmeye başlar ve arada bir miktar mesafe olsa da sizi tanıyabilir.Yavaş yavaş renkleri tanıyabilir. Özellikle ana renkler ilgisini çeker. Bu ayda bebeğinizin  gözünde kayma ya da şaşılık gibi bir durum fark ederseniz, vakit geçirmeden doktorunuza başvurmanızı öneririz.

İşitme Yetisi

Bu dönemde bebeğiniz bütün sesleri algılar ses nereden gelirse kafasını o yöne çevirir ve sizin sesinizi artık net bir şekilde tanır. Annesi olarak onunla bol bol konuşmalı hatta kitap bile okumalısınız bu sayede bebeğin iç dünyasını ve zihinsel gelişimine önemli bir boyutta yardımcı olacaksınız. Unutmayın ki miniğinizin en yakın arkadaşı sizsiniz:)

Koku Alma Yetisi

Bebeğinizin bu dönemde hoşuna gitmeyen kokular olabilir. Bunu ağlayarak yada mızıldanarak gösterebilir onun için en güzel koku süt kokusu ve sizin kokunuzdur.

Tat Alma Yetisi

Bu ayın sonlarına doğru bebeğiniz, farklı tatları birbirinden ayırt etmeye başlar.  Anne sütü ile mama arasındaki farkı anlayabilir ve buna tepki gösterebilir. Yeni bir mama kullanıyorsanız bunun yabancı bir besin olduğunu anlayabilir ve ağlayarak tepkisini gösterebilir. Bebeğinize sütünüz yetmiyorsa ve mamaya ihtiyaç duyuyorsanız bunun için lütfen doktorunuza danışın bebeğinize en uygun sağlıklı büyümesine yardımcı olacak bebek mamalarını tercih etmelisiniz.

Dokunma Yetisi

Bebeğiniz bu dönemde kucağınızı çok ister devamlı onunla ilgilenmenizi ona dokunmanızı ve konuşmanızı ister ona oldukça iyi bir vakit ayırmalısınız. Onu öperek, kucaklayarak ve  sarılarak daima sevginizi gösterin onun çıkardığı sesler gibi ses çıkarıp onunla güzel vakit geçirmelisiniz.

3 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bu süreçte bebeğinizin beyninde anılar ve deneyimler yer etmeye başlar. Sürekli tekrarlanan eylemlerle bellek yolları oluşur. Örneğin ağladığında sizin ilginizi  çekeceğini veya güldüğünde ona gülümseyerek karşılık vereceğinizi bilir. Bebeğiniz  bu ay içerisinde bilinçli olarak hareket etmeye başlayacak. Ellerini havaya kaldırıp inceleyecek veya oyuncaklara isteyerek uzanmaya çalışacak. Bunların hepsinin altında motor becerilerinin gelişimi, düşünme, akıl yürütme ve planlama becerileri yatıyor.

4 Aylık Bebek

Daha bilinçli hareketler ve eylemler zamanına hoş geldiniz. Bebeğiniz  artık 4 aylık oldu. 4 aylık bebek gelişiminde büyüme hızı biraz yavaşlar ama bebeğiniz , bu ay içinde 350-700 gram kadar alır. 4 aylık bebek boyu ayda 1,25 cm kadar uzar. Bebeğinizin  artık sizi ve ailesinin  diğer üyelerini tanıdığına dair net belirtiler vermeye başladığını görebilirsiniz.

Karnının üzerine yatarken dirsek ve elleriyle destek alarak göğsüne kadar kalkabilir. Mutlu olduğunda daha çok güler, huzursuz ve mutsuz olduğunda bunu ağlayarak göstermekten hiç çekinmez. Yüzüstü dururken başını 90 derece kaldırabilir. Elindeki veya yakınındaki oyuncağı almanıza itiraz edebilir. İlk dişini çıkartabilir. Sizinle devamlı oynamak ister oynamadığınız takdirde oyuncağı fırlatarak yada ağlayarak tepki gösterebilir. Bir yerden diğer tarafa dönmek, 4 aylık bebek davranışlarının temel taşlarından. Bu hareket, genellikle karnının üstündeyken sırtına doğru olur.

Görme Yetisi

Bebeğinizin  4. ayında görsel izleme yetenekleri gelişir. Başının üstünde yavaşça dönen parlak renkli bir nesneyi seyredebilir. Bebeğinizin bir iplik parçası ya da kırıntı gibi çok küçük nesnelere odaklandığını, uzağında kalan şeyleri de büyük bir ilgiyle seyrettiğini fark edebilirsiniz.

İşitme Yetisi

Bu dönemde bebeğiniz sadece sesinizi duymaz siz hangi taraftaysanız o yöne doğru başını çevirir. dışarıdan gelen seslere de farklı konuşma şekliyle agulayarak tepki verebilir. Bebeğinizin agulaması hoşunuza gidecektir. Bebeğiniz sesini tanıyıp keşfedecektir. Bu nedenle ondan farklı sesler duyabilirsiniz. Aniden başlayan müzik ve çıngırak seslerini duyduğunda, sesin nereden geldiğini anlamak için gözlerini o yöne doğru çevirebilir.

Koku Alma Yetisi

Bebeğiniz bu dönemde her kokuyu algılar örneğin mutfakta pişen yemek kokusu sizin parfüm kokunuz yada altını temizlerken bebek bezini değiştirdiğinde kaka kokusu bile onu rahatsız edebilir.

Tat Alma Yetisi

Bebeğiniz bu dönemde bütün tatları algılayabilir ağzına ekşi bir şey verdiğiniz de suratını ekşirtirmesi gibi yada tatlı bir şey verdiğiniz de tadını beğenip tekrar istemesi gibi ama bu dönemde ihtiyacı olan tek şey anne sütü ancak ek gıdaya geçildiğin de meyve püresini zevkle yemesi gibi:)

Dokunma Yetisi

Bu dönemde miniklerimiz dokunmayı çok sever siz ona yaklaştığınızda burnunuza yada yüzünüze dokunarak tanımaya çalışır sizin ona dokunmanız masaj yapmanız onu çok mutlu edecektir.

4 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebeğiniz bu aylardaki beyin faaliyeti en yüksek seviyesinde. Sözcükler onun için hala anlam ifade etmiyor olsa da çıkarılan seslere alışır ve kendi de bu sesleri çıkarma deneyleri yapmaya başlar. Bebeğinizin sık sık kahkahalar attığı dönemdesiniz. Artık sıra dışı veya alışılmadık şeyler bebeğinizin komiğine gidebilir. Önümüzdeki birkaç ay içinde miniğinizde espri anlayışının ortaya çıktığını fark edebilirsiniz.

5 Aylık Bebek

Evet sevgili ebeveynler kocaman 4 ayı geride bıraktınız. 5. Aya girerken bebeğinizin daha da büyüdüğünü fark edeceksiniz. Bir çok 5 aylık bebek bu aşamada 450-650 gram veya biraz daha fazla kilo alabilir bu normaldir. Boy ve baş çevresi 1,25 cm ye kadar uzar. Bebeğinizin boyu ise 63,5 -65 cm olur. Bebeğin 5. ayında duygularını yansıtır ve size tepki verebilir.

Sevdiği olaylar olduğunda etrafına gülücük atıp farklı sesler çıkarabilir eğer istemediği bir olay olduğu zaman size kaşını çatabilir. En sevdiği aktivitesi sizinle vakit geçirmesidir. Onunla vakit geçirmeniz onu mutlu edecektir. Bu dönemde bebeğiniz bir yerden bir yere yuvarlanabilir. Küçücük nesnelere dikkat edebilir. Dik oturtulduğunda başını düz tutabilir. Parmaklarının ucuna değdirilen çıngırağı kapabilir. Dikkat çekmek için gürültülü sesler çıkarabilir.

Artık sizi resmen tanıyor. Hatta sesinizi duyduğunda hem beslenme vaktinin geldiğini anlıyor hem de eğer ağlıyorsa sesinizi duymak onu susturabiliyor. Onunla eğlenceli bir banyo yapmak bebeğinizin hoşuna gidecektir. Onun sağlığı ve gelişimi için banyodan sonra ona uygun bebek losyonuyla masaj yapmanız onu çok mutlu edecektir.

Banyosunu yaptırdınız masajını bitirdiniz şimdi ona en güzel ve elbiseleri giydirme vakti bebeğinizin bakımı ile ilgilendiğiniz bu vakit bebeğinizle olan iletişim için çok önemlidir. Onunla uyguladığınız bu bakım sürecini eğlenceli hale getirmek için ona şarkılar söyleyip konuşabilirsiniz. Bebeğinizin beslenmesi bu dönemde aynı şekilde anne sütü ile olmalıdır anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda bebeğinize uygun doktorunuzun önerdiği bir bebek maması verebilirsiniz bunu sağlık açısından önemli olan cam biberonda vermeniz önemli bir husustur.

Görme Yetisi

Parlak renkler 5 aylık bebeğinizin favorisi olsa da artık birçok rengi ayırt edebiliyor. Buna birbirine yakın tonlar da dahil. Ayrıca gözüyle nesneleri takip edebilme yeteneği de geliştirdiği için büyük cisimlerin yanında küçük cisimler de dikkatini çekiyor. Henüz elleriyle küçük cisimleri yeterince kavrayamasa bile deneyeceğine emin olabilirsiniz.

Artık izleme yeteneği ve koordinasyon becerisi iyice gelişti. Bu ay büyük bir topu görebileceği yerde aşağı yukarı zıplatırsanız zamanla topu takip ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Topu duvara doğru yuvarlayıp geri döndürerek de aynı gözlemi yapabilirsiniz.

İşitme Yetisi

Artık seslerin geldiği yönü biliyor ve fark ediyor. Her yeni seste o sesin geldiği yere dönecektir. Bakmadığı bir yönde sesli bir oyuncak ya da anahtar sallayarak tepkisini ölçebilirsiniz. Henüz tepki vermiyorsa bu hareketi sık sık tekrarlayarak gelişmesini destekleyebilirsiniz.

Bebeğin artık seslerden duyguları da ayırt edebilir. Onunla konuşurken ses tonunuza dikkat etmenizi öneririz.

5 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebeğinizin hafızası gitgide gelişiyor. Artık yaşadığı anları, yüzleri ve cisimleri aklında tutabilir ve hatırlayabilir. Bebeğiniz dil gelişimi konusunda da iyi durumda. Artık bazı sesleri taklit edebilir. Özellikle “a” ve “o” seslerini sık sık tekrarlayacak. Bebeğinizin zihinsel gelişimi  bu dönemde de oldukça hızlı gelişmektedir. Sebep-sonuç ilişkisi kurma konusunda artık daha başarılı. Örneğin ağladığında onun yanına geleceğinizi bilir.

6 Aylık Bebek

Bebeğiniz artık fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak oldukça aktif durumda. Öğrenme duyuları oldukça açık beş duyu organını da koordine edebilir.  6 aylık bebek gelişiminde büyüme hızı bir önceki ayla benzerlik gösterir. Ancak birkaç hafta içinde büyüme hızı yavaşlarsa da şaşırmayın.

Bebeklerin çoğu, 7-12 ay arasında ilk altı aya nazaran daha yavaş büyürler. Bebeğin, bu ay içinde 450-700 gram arası alır. “6 aylık bebek kaç kilo olmalı?” sorusunun yanıtı ortalama 7-8 kg civarında olsa da her sağlıklı bebeğin farklı boy ve kilolarda gelişim gösterebileceğini söyleyelim.

Altıncı ayın sonuna gelen bebeklerin çoğu, doğum kilolarının 2 katına çıkarlar. 6 aylık bebek boyu ve baş çapı da ayda 1,25 cm kadar uzar. Bebeğiniz bu dönemde yüzükoyun yatarken elleri ile güç alarak oturabilir. Yastık gibi yardımcılarla destekli olarak oturmaya başlar. Birisine veya bir eşyaya tutunabilir.

Yüzünüzle oynamaktan, saç çekmekten hoşlanır. Yüz üstündeyken bir an sırtüstüne dönebilir. Yuvarlanmaktan çok hoşlanır. Ayak parmaklarıyla oynayabilir. Sizin ona tekrar ettiğiniz cümleleri algılayıp baba, mama, dede diyebilir. Konuşmak için çabalar. Düşürdüğü ya da attığı oyuncağın arkasından bir süre bakabilir. Sesinin tonunun ne anlama geldiğini anlayabilir. Bebeğinizde bu gelişim aşamalarının bazılarını görmeyebilirsiniz. Her bebek aynı gelişim süreçlerinden geçecek diye bir şey yok. Ancak yine de bir endişeniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeğiniz  artık daha dik oturabildiği için oyuncaklarıyla daha rahat oynar ve etkileşim içine girebilir. Duyusal ve motor becerilerini geliştirecek oyuncaklar alabilirsiniz. Renkli kitaplar ve dergiler okumak, görme duyusu yeterince gelişen bebeğiniz için oldukça keyifli olabilir.

Basit okuma parçaları bebeğinizin sizin arkandan sesleri tekrarlamasına olanak verir. İşitme duygusunu geliştirmesi için dokunduğunda ses çıkaran oyuncaklar da bu dönem için oldukça faydalılar. Bebeğinizin başını tutabilmesi daha bedensel oyunlar oynayabilmesine olanak verir. Bebekler yetişkinlerin kucaklarında hoplamaya bayılırlar. Miniğinizi kucağınızda oturtup ellerini tutun ve hoplatırken bir yandan ona şarkılar söyleyebilirsiniz.

Bebeğinizle bu dönemde bol bol konuşup bebeğinizin vücudunu tanıtabilirsiniz. Burun, göz, el gibi uzuvlarını göstererek “Bak burun, işte ayakların.” gibi kısa cümlelerle hem uzuvlarını öğretebilir hem de anlamasını sağlayabilirsiniz. Ona resimler göstererek “Bak anne, bak baba, bak dede.” gibi kısa cümlelerle insanları tanıtabilirsiniz.

Bebeğinizin bu dönemde beslenmesi şu soruyla olabilir “ek gıdaya ne zaman başlanmalı” sorusunun cevabı tam olarak 6. ay! Miniğinizi bu ay da anne sütüyle beslemeye devam etmelisiniz ama yavaş yavaş ek gıdalara başlayabilirsiniz. Miniğinize kahvaltı vermek için sabırsızlandığınızı biliyoruz. Artık yavaş yavaş geçiş yapabilirsiniz. Anne sütü veya mama ile karıştırılmış muz ya da elma püresine her bebek bayılır. Yiyeceklerin kıvamını ise 7. aya kadar yumuşak tutmaya dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin büyüdükçe kıvamı koyulaştırabilirsiniz. Bebeğinizin ilk ek gıdaya daha kolay alışması için, süte daha yakın bir tat olan yoğurt veya kefiri deneyebilirsiniz.

Görme Yetisi

Bebeğinizin 6. ayda nesneleri daha rahat görebilir ve gözüyle cisimleri takip edebiliriz. Derinlik algısı artar. Artık daha dik oturabildiği için gözlerini size ve bakmak istediği şeylere çevirebilir. Altınca ayda, daha karmaşık olan görselleri anlayabilir ve onları inceleyebilir. Resimli kitaplara olan ilgisi de bir hayli artacağı için birlikte ciltli kitaplara bakmak eğlenceli olabilirsiniz.

İşitme Yetisi

Bebeğinizin 6. ayın sonunda seslere tepki verir ve başını hemen gürültünün geldiği yöne doğru çevirir. Hafızası geliştikçe kadın ve erkek seslerini ayırt edebilecek duruma gelebilir.

Dokunma Yetisi

Bebeğinizin; burnuna, yanaklarına, genital organına ve ayak parmaklarına dokunarak bedenini ve kıvrımlarını tanır. Yeni biçim ve dokulara keşfetmeye devam eder.

6 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Beşinci ve altıncı aylar arasında bebeğin ilk kez kendi kimliğiyle ilgili ipuçları elde eder. Bağımsız bir varlık olduğunun ve başkalarıyla etkileşim kurabileceğinin farkına varır. Belleğinizin kapasitesi arttıkça deneyimlerinden sonuçlar çıkarmaya başlar. Bu zemin yumuşak, şurası sert gibi.

7 Aylık Bebek

Önceki ayda bebeğinizin büyüme hızı, ek gıdaya geçmesinin de etkisiyle 2 katına çıkmıştır. 7. ayda ise büyümesi biraz yavaşlayacak. Bebeğinizin bu ay 450 gram  kadar kilo alır ve boyu da 1 cm’den az uzar. Bunlar normal gelişiminin bir parçası, “Bebeğim kilo almıyor!” diye düşünmeyin. Düşen bir nesneyi arayabilir. Yüzüstü durumdayken kendini oturur pozisyon getirebilir ve yardımsız oturabilir.

Elindeki nesneleri bir elinden öbürüne geçirebilir. Ellerini çırpabilir ve el sallayabilir. Emekleme pozisyonundayken kendine destek verip bir elini öne doğru uzatabilir. Başkalarının ve kendisinin çıkardığı sesleri dinleyebilir. Her bebeğin gelişimi farklıdır ve hepsi, bu gelişim özelliklerini aynı zamanda göstermez.

Eğer endişelendiğiniz bir konu varsa doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Prematüre bebekler de normal yaşıtlarına göre biraz daha yavaş gelişim gösterir unutmayın. Bu konuda merak ettiğiniz her şey; Prematüre Bebeklerin Gelişimi Nasıl Olur? yazımızda bulabilirsiniz.

Onu kendi haline bırakmak ve hareketlerine müdahale etmemek yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir. Bebeğinizin olması gerekenden farklı bir emekleme pozisyonu alırsa onu sakın sizin bildiğiniz gibi emeklemesi için zorlamayın. Arkasından ittirmeyin ya da yorulduğunu düşünüp onu kucağınıza almayın. Bu hem yürümesini geciktirir hem de gelişimini. Bebeğiniz bu ay kendi kendine oturabilir ve yerde yuvarlanarak dönebilir. Bu yüzden bu hareketleri sık sık yapacaktır. Bunları yaparken destek olmayın ki kendi kendine gelişsin. Tabii bulunduğu odadan da çıkmayın, bir köşede sessizce gelişimini izleyin.

Görme Yetisi

7 aylık bebeğinizin görme yeteneğini artık tamamen gelişmiş sayılır. Uzaktaki insanları ya da nesneleri çok daha net olarak görür ve seçebilir. Hızlı hareketleri izleyebilir ve yakından takip edebilir. Uzaktan kendisine doğru gelen bir nesneyi takip edebilir ve yakalamak için öne doğru hamle yapabilir.

İşitme Yetisi

Bebeğinizin  işitme yetisinin gelişimi de görme gibi tamamen gelişmiş sayılabilir. Artık sesin geldiği yönü anlamak için bir süre dinlemeye ihtiyacı yoktur. Daha yavaş sesleri dinlemek için bir süre tepkisiz kalabilir.

7 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bu dönemde bebeğinizin zihinsel gelişimi oldukça hızlı gelişmektedir. Sizin çıkardığınız sesleri taklit edebilir davranışlarıyla sizinle iletişim kurabilir. Bu dönemde emeklemeye başlar bunu yaparken motor becerisinin nasıl geliştiğini görebilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz bunları yaparken siz onu sadece izleyin. Bebeğiniz bu ayda sesli ve sessiz harfleri daha net çıkarır örneğin daha net ” anne, baba, mama” diyebilir. Bu durum bebeğinizin artık konuşmak için çabaladığını fark edeceksiniz.

8 Aylık Bebek

Bebeğiniz ek gıdaya geçtiği için gelişimi daha çok hızlanmıştır. Bebeğinizin bu dönemde kilosu yaklaşık 8,8 yada 8 kg dır. Bebeğinizin boyu ise yaklaşık 68,5 yada 70 cm dir.  Bebeğinizin baş çevresi ise yaklaşık 43,4 yada 44,5 cm dir. Bebeğinizin bu dönemde yaptığı şeyleri görünce çok mutlu olacaksınız örneğin bebeğiniz mobilyalara tutunarak ilerleyebilir. Onu kaldırdığınız zaman ayaklarının üzerine ağırlığını verip bir miktar durabilir.

Bebeğiniz gitmek istediği yöne doğru emekleyebilir. Bu durumda miniğinizi göz önünden ayırmayın. Bebeğiniz birine yada bir yere tutunarak ayağa kalkabilir. Bağırarak ses çıkartıp bütün dikkatleri üzerine çekebilir. Yabancı insanlara karşı bir korku oluşabilir onları görünce ağlayarak tepkisini gösterebilir. Evde misafir gittiğinde onlara elleriyle bay bay yapabilir.

Elindeki bir şeyi bilinçli olarak yere atabilir. Bazı kelimeleri bilinçli bir şekilde söyleyebilir. Bebeğinizin bu dönemde ilgisini çeken oyuncaklar renkli legolar bu legolar bebeğin zihinsel ve motor becerisini çok olumlu yönde etkileyecektir bunun yanında bir sopaya geçirilen ahşap halkalar bebeğinizin dikkatini çekecektir. Bebeğinizin dişi bu ayda da çıkabilir her bebek aynı ayda diş çıkarmaz bazıları 4. ayda bile çıkarabilir bu durum bebeğin gelişimi ve genetiğiyle alakalıdır.

Peki, Bebeğinizin diş çıkarttığını nasıl anlarsınız?  Bu durum çoğu bebekte farklı etki yaratır bazıları hiçbir farklılık göstermeden diş çıkarır bazıları ise ateşlenir huzursuzlanır ve sürekli salya akıtır oyuncakların yada eline aldığı her şeyi ağzına götürüp diş etlerini kaşıyabilir. Bu durumda size düşen bebeğinize sağlık açısından en uygun diş kaşıyıcı temin edebilirsiniz. Artık miniğinizin ufak dişlerini görebilirsiniz 😲

Bebeğiniz bu ayda parmak gıdaya geçebilir. Onun için dilimlediğiniz elma, muz, şeftali gibi meyveleri parmaklarıyla kavrayıp ağzında getirip götürebilir. Peki bunlar hangi yiyecekler olmalıdır; armut, havuç, brokoli, yumuşak muz, tam tahıllı ekmek içi gibi besinler olabilir. Bu besinler bebeğinizin gelişimi için önemli bir rol oynar.

Görme ve İşitme Yetisi

Bebeğinizin görme ve işitme yeteneği artık bir yetişkin kadar gelişmiştir. Derinlik algısı ve görüp duyduğu şeylere ulaşma becerisi artmıştır. Görüntü ve sese olan mesafesini anlama kabiliyeti de gayet iyi durumda.

Dokunma, tatma ve koku alma duyuları da en az sizin kadar iyi çalışıyor.

8 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebeğiniz 8. ayında artık kelimelerin ve hareketlerin ne ifade ettiğini çok daha iyi anlar. Anlam kurma ve bağdaştırma yetileri gitgide gelişir. Özellikle evet, hayır gibi kelimeleri ve kendi isminin hangi amaçla söylendiğini fark edebilir. Bu kelimelerin altında bir uyarı mı ya da onay mı yatıyor, hemen anlayabilir.

Nesne kalıcılığı da bu ayda gayet yüksek seviyelerde olacak. Eskiden bebeğiniz bir nesneyi yere düşürdüğünde onu arama çabası göstermezdi. Artık o nesneyi görmediğinde hemen peşine düşer. Oyuncak ve bebek battaniyesi gibi bazı nesnelere anlam yüklemiştir.

Bebeğiniz artık babıldama (bebeklerin çıkardığı sesler) konusunda uzmanlaşmıştır. Sadece tek heceleri değil, birleşik heceleri de söylemeye başlar. Kimi bebekler heyecanla birçok ses çıkarırken kimisi de daha sessizdir ve konuşmaları dinlemeyi sever.

9 Aylık Bebek

Bu döneme gelene kadar bebeğinizin nasıl büyüdüğünü anlayamadınız dimi evet zaman hızla geçiyor bu nedenle miniklerimizle bol bol zaman geçirelim🤗. Bebeğiniz dokuzuncu ayda da gelişmeye devam eder boyu ve kilosu diğer ayda olduğu gibi benzerlik gösterebilir.

Baş çevresi az da olsa büyümeye devam eder. Bu aylarda gözünüze biraz tombul gelse de meraklanma, emekleme ve yürüme konusunda uzmanlaşır uzmanlaşmaz o boğumlar ortadan kaybolacak. Yüzüstü pozisyondan oturur duruma geçebilir. El oyunları oynayabilir, ellerini çırpabilir. Fincan ya da bardaktan tek başına su içebilir. İlk denemeleri için bir alıştırma bardağı kullanmanızı öneririz. Hayır, cız, evet gibi sözcükleri anlayabilir. Her zaman uygulamasa bile!

Duyduğu sesleri taklit edebilir. Ulaşmak istediği şeyler için çeşitli yollar deneyebilir. Örneğin, uzaktaki bir oyuncağının önünde yastık varsa onu itebilir. Düşen nesneleri takip edebilir. Bu dönemde bebeğinizin kendini ifade etme yeteneği oluşabilir. Gerçekleşen olaylar karşısında üzüldüğünü, mutlu olduğunu ya da hayal kırıklığına uğradığını size belli edebilir.

Bebeğiniz çok hareketli oyunlar oynamak ister bunun yanında sizden ayrılmak istemez sizinde onunla oynamanızı ister. Vaktiniz olmayabilir bu yüzden bebeğinize alternatif oyuncaklar alabilirsiniz her odaya farklı oyuncaklar koyarak onun dikkatini çekip oynamasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin motor becerilerini geliştirecek oyuncaklar seçebilirsiniz. Bebeğinizi bu gelişim aşamalarına eriştiğinde onu sürekli tembihlemek, sınırlar koymak, tehlikeli durumlar yaşanmasın diye arkasından ayrılmamak canını sıkabilir. Bu yüzden sürekli hareketlerini engellemek yerine evi onun için güvenli hale getirebilir, keşif yapabilmesi için uygun ortamlar yaratabilirsiniz.

Peki bebeğinizin gelişimi için nasıl oyuncaklar seçmelisiniz; Parmaklarını kullanmasını geliştirecek tuşlu oyuncaklar, Dil gelişimini destekleyecek sesli ayıcık, materyaller, yumuşak veya ahşap küp blokları, çıkartılabilir şekilli oyuncaklar seçebilirsiniz.

Evet sevgili ebeveynler bebeğinizin bu ayda beslenmesini kendisi yapmak isteyecektir. Kaşığı ne zaman yaklaştırırsanız elinize saldırıyor ve kendi kendine yemek yemek istiyorsa kaşık kullanmasının zamanı geldi demektir. Bebeğiniz artık büyüyor ve bağımsızlık onu çağırıyor. Bu durumda yapacağınız şey bebeğinizin hevesini kırmamanız ona güvenip “evet sen tek başına yiyebilirsin” demeniz daha doğru olacaktır.

Kaşıkla yedirmek işkence haline geliyorsa eline parmak besin verebilirsiniz. Hem sizin verdiğinizi  yiyebilir hem de elindekini kemirebilir. Bebeğiniz doğru pişmiş bir parmak besini, dişleri çıkmış olmasa bile yiyebilir. Ne yaparsanız yapın, yemek zamanını savaş ve inatlaşma haline getirmeyin! İleride birçok annenin yaptığı gibi tablet ile oyalamak ve uzun yemek seansları yapmak istemiyorsanız sakinliğinizi  korumalı ve yemekten başka bir şeye odaklanmamasını sağlamalısınız. “Bak, uçak geliyor!” gibi sesli oyunlar, tabletten izlediği herhangi bir çizgi filmden daha sağlıklıdır.

Beslenmekte zorlandığınız zaman tabağa mümkün olduğunca az yiyecek koymalısınız. Bebek aç olduğu için yemeli, siz istediğiniz  için değil! Eğer kesinlikle daha fazla istemiyor veya hiç yemiyorsa tabağı önünden alın ve o öğünü bitirin. Bunun ardından da sakın aç kaldı düşüncesiyle kraker, bisküvi gibi iştahını kapatacak gıdalar vermeyin. Bu gıdaları vermezseniz bebeğiniz bir sonraki öğünü daha iştahla yiyecektir.

Görme ve İşitme Yetisi

Bebeğinizin görme ve işitme becerisi günden güne gelişim gösteriyor. Bu yaştaki bebekler daha iyi duymak ya da görmek için rahatça pozisyon değiştirebilir. Sesin kaynağını aramak için harekete geçebilir. Hareketlendikçe derinlik algısı artar. Bu sayede çok uzaktaki bir nesneyi ya da sesi tanıyabilir.

Dokunma Yetisi

Bebeğinizin artık biberonu, bardağı, kaşığı ya da oyuncakları kolayca tutabilir. Sıcak ve soğuk hissini tam olarak öğrenebilir. Yediği yemek sıcaksa ya da soğuksa bunu belli edebilir.

9 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebeğiniz bu ayda yavaş yavaş bağımsızlık duygusunun tadına varıyor! Emeklemeye de başladıysa işiniz  zor. Muhtemelen artık sizin  yardımınız olmadan oyuncaklarına ulaşabilir, bazı eşyaları dağıtabilir ve kendi kendine yemek yiyebilir. bebeğinizin canının sıkıldığını fark edebilirsiniz. Çünkü artık eskiden ilginç bulduğu şeylerle artık ilgilenmiyor ve yeni uyarıcılar arıyor olabilir. Yani yeni oyunlar denemeye ve yeni oyuncaklarla oynamaya hazırdır. Bebeğin dil gelişimi de bu ayda artış gösterebilir.

10 Aylık Bebek

Sevgili ebeveynler dikkat! Çocuğunuz bu ay ayaklanabilir. Bebeğiniz, bu ay içinde yarım kilodan daha az alır. “10 aylık bebek kaç kilo olmalı?” sorusunun yanıtı ortalama 9-10 kg civarında olsa da her bebek farklı şekillerde gelişim gösterebilir. Bebeğinizin boyu ise 71 cm yada  72 cm civarında olur. 10 aylık bebek boyu 1 cm kadar uzama gösterir ve bebeğinin baş çevresi de her ay azar azar büyümeye devam eder. Bebeğiniz bu ayda bir anlık ayakta kalabilir, eşyalara tutunarak yürüyebilir.

Küçük cisimleri başparmağını ve diğer parmaklarını kullanarak kaldırabilir. El sallayabilir ya da alkış yapabilir. Bir cismi isteyerek elinden bırakabilir. Bebeğiniz bu ay size ya da bir yere tutunarak ayağa kalkabilir. 9-10 aylık bebeğiniz yabancıları ayırt etme özelliği iyice gelişir. Sizin yanınızda sevgi dolu ve şen şakrakken, yabancıların yanında farklı davranabilir. Bebeğiniz  bu dönemde, kendisinden büyük çocukların el kol hareketlerini, yüz mimiklerini ve çıkardıkları sesleri taklit etmeyi sever. Taklitçilik, onun için en iyi öğrenme yollarından biri.

Bebeğinizin gelişimi için onunla sürekli konuşmalısınız. İşaret ettiği veya söylemeye çalıştığı bir şey varsa bebeğinize onun ne olduğunu net bir şekilde söyleyin. Örneğin, suyu veya oyuncak bir treni gösterdiğinde “Evet, o bir tren.” ya da “Su mu istiyorsun?” gibi net cevaplar vermelisiniz. Tabii bunları yaparken hemen konuşamayacağını göz önünde bulundurun. Gün boyu yaptığınız şeyleri anlatabilirsiniz. Yemekten bahsedebilir, çalışıyorsanız işin hakkında bir iki cümle kurabilirsiniz. Beni anlamaz diye düşünüp onunla konuşmayı azaltmayın.

Geçen ay sizinle masaya oturmaya başlayan bebeğiniz, bu ay mama sandalyesi ile yanınızda yer almalı. Bir hayli meraklı ve hareketli olan miniğinizin kemerini, onu engellemeyecek şekilde bağlayın. Artık meyveleri daha pütürlü bir şekilde eline verebilirsiniz. Bu ay bebeğiniz ek gıdaya alışmış olup anne sütü veya mama istemeyebilir ya da tam tersi daha düşkün olabilir. Bebeğinizin önüne çeşitli ev yemekleri koyabilirsiniz. Bunların uygun kıvamda ve büyüklükte olmasına dikkat edin. İyice pişmiş ve ince kıyılmış yiyecekler hazırlayın.

Görme ve İşitme Yetisi

Görme duyusu gelişmeye devam eder, insanları uzaktan tanıyabilir. Bu ay kendi adını, bildiği şarkıları ve sözcükleri seslerinden kolaylıkla tanıyabilir. Artık gürültülerin dikkatini dağıtmasına izin vermez. Etrafındaki konuşmaları dinlerken daha seçici olmaya başlar.

Dokunma Yetisi

Zihinsel ve ince motor becerileri geliştikçe keşfetmeye yönelik faaliyetler üzerindeki kontrolü de artar. El becerileri geliştikçe kendi kendine yemek yemekten hoşlanır. Etrafa saçıp kirletecek olsa bile ona müdahale etmemeniz, bu işte ustalaşması açısından önemli.

10 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Dil becerilerinin meyve vermeye başladığı zamandasınız. Miniğinin, söylenenleri anlama kapasitesi artmakla kalmaz, aynı zamanda ilk sözcüklerini de söylemeye çok yakındır. Bebeğinizin düşünme yeteneği 10. ayda daha karmaşık bir hal alır, bedensel ifadelerinden bunu anlayabilirsiniz.

11 Aylık Bebek

Bebeğiniz bu dönemde artık yürüme çağına girdiği için fiziksel güce ihtiyaç duyar bu nedenle kilo alması yavaşlayabilir. 11 aylık bebeğinin boyu geçen ay ki gelişme özelliklerini gösterir, yaklaşık yarım cm uzar. Baş çevresi büyüklüğü de artık çok yavaşlamıştır. Bebeğin artık kendinin farkında, benlik bilinci gelişti. Önceden ayna karşısında oyun oynadığında görüntünün kendisine ait olduğunu bilmiyordu, fakat şimdi kendini uzun uzun inceleyecek! Ayna karşısından ayrılmadığı günlere hazırlıklı olun. Bu durum elbette güzel, ancak bazı zorlukları da beraberinde getirecek.

Bebeğiniz kendi iradesini keşfettiği için; Yemek yemeyi reddedebilir, Uyumak istemeyebilir, Senin koyduğun sınırları aşmak isteyebilir. Artık sevdiklerini ve sevmediklerini bilir ve bunları açıkça ortaya koyar. İstediği bir şeyin gerçekleşmesi için aşırı direnç gösterir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken onunla inatlaşmak değil, orta yolu bulmaya çalışmak olmalı.

Bu ayla birlikte artık yeni korkuları da gün yüzüne çıkabilir. Çünkü bebeğinizin beyni geliştikçe tehlike ve korku duyguları da yer edinmeye başlar. Bebeğiniz bu aylarda şimşek, karanlık, gürültü gibi şeylerden korkabilir. Eğer onu ürküten şey ortadan kaldırabileceğiniz özellikteyse işiniz kolay. Ama değilse sakin olmalı ve usul usul ona bu olayların neden kaynaklandığını anlatmalısınız.

Peki bebeğiniz bu dönemde neler yapabiliyor gelin bakalım; Bir anlık ya da daha uzun süre desteksiz ayakta durabilir, belki birkaç adım atabilir. Anlamını bilerek “anne, baba” ya da başka birkaç kelimeyi daha söyleyebilir. İsteklerini ağlamadan işaretle gösterebilir. Sevdiği insanlara ve oyuncaklara karşı ilgi duyabilir. Top oynayabilir, topu attığında sana geri yuvarlayabilir. Düşmeden ayakta durabilir. Kesin komutları algılar ve yapmaması gerekenleri anlar. Sınırları zorlayarak sizin tepkinizi ölçebilir. Taklit yoluyla öğrenir.

11 aylık bebeğinizin neler yapabildiğini anlattık. Peki, siz bebeğiniz için neler yapabilirsiniz? Ona kocaman resimleri olan hareketli kitaplardan alabilirsiniz. Resimler ilgisini çeker ve siz tüm resimlerin anlamlarını öğretip, daha sonra sorduğunda küçük parmaklarıyla işaret ettiğini görebilirsiniz. Bebeğinize masal kitapları okuyabilirsiniz. Her zaman pür dikkat sizi dinleyemez ama hoşlandığı masalları defalarca okumanızı isteyebilir. Buna da hazırlıklı olmalısınız.

Bebeğinize karşı sabırla okumaya devam etmelisiniz. Hatta bir sayfayı işaret ederse o sayfayı daha yavaş okumanızı tavsiye ediyoruz. Kitap okumanız ile bebeğinizin hem dili hem de kavrama kabiliyeti gelişecek. Üstelik okuma seansları bebeğinizin ilerde kitapları sevmesi için iyi bir girişim olabilir.

On birinci ayda da bebeğiniz, tüm aileyle sofraya oturmalı. Bu konuda mama sandalyeleri yine büyük yardımcınız olacak. Önüne besinleri koy ve istediği gibi yemesine izin verin. Bebeğiniz bu ay sizin ailecek yediğiniz besinlerin çoğunu tuzsuz ve baharatsız olarak yiyebiliyordur. Bebeğinize  1 yaşından önce yasak olan besinler dışında her yediğini daha pütürlü bir halde yedirmelisiniz.

Mevsim koşulları uygunsa şeftali, kavun ve karpuz gibi meyveler aklını başından alacaktır. Eğer bu meyvelerin mevsimi değilse pütürlü elma püresi de verebilirsiniz. Ayrıca her geçen gün besinlerindeki pütür oranı da arttırmalısınız. Püre yerine yumuşak elma dilimleri de verebilirsiniz. Bu ayda bebeğinizi sabah, kuşluk, öğlen, ikindi, akşam ve hala sütten kesmediyseniz gece olmak üzere günde 6 öğün besleyebilirsiniz.

Görme Yetisi

11 aylık bebeğiniz  hala biraz miyop olsa da nesneleri gayet iyi seçebiliyor, takip edebiliyor ve arayabiliyor. Önümüzdeki aylarda artık uzağı da tam manasıyla görebilir ve yoluna bir keskin nişancı olarak devam edebilir! Eğer bebeğinizin görme yeteneğinde problem olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden bir uzmana danışmalısınız.

İşitme Yetisi

Bebeğinizin hem duyma hem de dinleme yeteneği artık oldukça iyi durumda! Aynı zamanda duyduklarını da gayet iyi anlıyor. Bu sayede dünya ile ilgili birçok bilgi depolayabiliyor.

Dokunma Yetisi

Bebeğiniz bu ay hiç beklemediğiniz dokunsal faaliyetlere ilgi duyacak. Örneğin parmaklarını deliklere sokmak, kağıt yırtmak, elleriyle ıslak ve yapışkan şeylere dokunmak gibi. Bu eylemler ona dokunarak keşfetmenin kapılarını açıyor, bırakın  yapsın!

11 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebeğinizin kelimeleri anlama becerisi, konuşma becerisinden çok daha iyi durumda. 11 aylık bir bebek hem beden dili ile hem de bazı kelimeler ya da benzer sesler çıkararak karşısındaki ile anlaşabilir. Bebeğiniz bu süreçte birkaç kelime söylüyor olabilir ama henüz konuşması için biraz erken! “Bebekler ne zaman konuşur?” diye soruyorsanız, yaklaşık 2-2,5 yaşına kadar bekleyeceğinizi söyleyebiliriz.

12 Aylık Bebek

Bebeğiniz bu ayın sonunda çocuk mertebesine ulaşmak üzere. Çünkü artık yürümeye ve yavaş yavaş konuşmaya başlayacak. En önemlisi ilk yaşına girecek. Bebeğinizin doğum kilosu ilk yılın sonunda üçe katlanabilir. “12 aylık bebek kaç kilo olmalı?” sorusunun yanıtı ortalama 9,5-10,5 kg civarında olsa da her bebek farklı şekillerde gelişim gösterebilir. 12 aylık bebek boyu, ilk yılın sonunda 71-81 cm arasındadır. 12 aylık bebek gelişiminde baş çevresi 10 cm kadar artarak ortalama 45,5 cm’ye ulaşır.

Bebeğiniz 1 yaşında! Büyüdü, kocaman oldu. Bakalım bebeğiniz bu dönemde neler yapıyor. Eşyalara tutunarak yürüyebilir. Yatağına ya da koltuklara tırmanarak çıkıp inebilir. Çekmeceleri ya da sepetleri karıştırmaya bayılır ve içindekileri dışarı çıkartmaya bayılır. Bir bardaktan kendi başına ya da yardımla bir şeyler içebilir. Kendi bulduğu garip bir dili konuşabilir.😊

Yürümesine rağmen hızlı hareket edebilmek için emeklemeye devam edebilir. “Anne”, “baba” kelimelerini bilir. “Anne nerede?” dendiğinde dönüp size  bakar. Sizden ayrıldığında ağlayabilir. Yabancıların kucağına gitmez, ağlar.

Bebeğinizin büyümesini göz önünde bulundurarak hareket edin. Bebeğiniz  yavaş da olsa yürüyebildiği için artık ona alanlar yaratmanız  gerekecek. Pek çok anne gibi sizde bu dönemde “1 yaşındaki bebek kaç numara ayakkabı giyer?” gibi arayışlara girebilirsiniz. Ancak bebeğinizin, 1. yaşını geçmeden önce ayakkabı giymemesi gerektiğini daha önceki aylarda söylemiştik. Yine evdeyken mevsim yazsa çıplak ayak, kışsa çorapla yürütün. Kuralları öğrenmesi çok önemli.

Bebeğinizin bir şeyi yapmasını istemiyorsanız net bir şekilde “Hayır.” deyin. Fakat olur olmaz her şeye de hayır demeyin tabii. Çünkü bu komutu çok fazla duyduğunda durması gerektiğini anlamayabilir ya da dikkate almayabilir. “Teşekkür ederim.”, “Lütfen.” gibi kelimeleri de bebeğinize öğretin. Ani huysuzlanmalara hazırlanın. Sabretmeyi öğrenmesi için her ağladığında ya da çağırdığında hemen yanına gitmeyin. Sonuçta her şey onun iyiliği için.

Yeme kuralları ise daha önceki aylarla aynı fakat bazı değişiklikler var. Bu ayda bebeğinizin her ısırığını sayabilirsiniz çünkü sınırlı doyma noktası var. O nedenle her lokmasının besleyici olmasına dikkat edin. Bebeğinizin sinirli ve huysuz olmasını istemiyorsanız, beslenme düzenine uyun ve öğün atlamayın. On ikinci ayda çatal ve kaşık da kullanabilir. Hatta birilerinin yardımı olmadan kendi başına yemek yemek ister. Çok sevdiği yiyecekleri reddedip başka yiyeceklere yönelmesi de mümkün.

Miniğiniz bağımsızlığını ilan etmeye başlayabilir. Kendi kendine yemek yeme, bardaktan su içme ve kendi başına dolaşıp gezinme gibi şeyler bu bağımsızlık dürtüsünün ilk belirtileri, ona göre. Öfke nöbetleri genellikle bebeğin ikinci yaşında daha sık görülse de bebeğinizin  mizacıyla ilgili olarak 1. yaşında da ortaya çıkabilir.

İşitme Yetisi

Bebeğiniz artık daha iyi duyar ve dinler. Aynı anda hem bakıp hem dinleyebildiği için kitap okuma seansları daha keyifli hale gelir. Eğer işitmesiyle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız doktorundan muayene etmesini isteyin.

Dokunma Yetisi

Farklı dokuları hissetmekten haz duyar. Yürümeyi de öğrendiği bu dönemde ona biraz macera yaşatmak için çim veya su birikintisi üzerine çıplak ayakla basmasına izin verin. İnsanlarla temas etmekten keyif alır. Kendisine sarılan ve öpenlere karşılık vermeye bayılır ama her istenildiğinde değil. Ona bol bol sarılın.

12 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebeğinizin beyninin toplam hacmi, ilk yıl itibarıyla %100’den fazla artar. Duyguları, arzuları ve temel dürtüleri üzerindeki kontrolü artar. Böylece düşünce yapısı daha karmaşık hale gelir ve düşünce zinciri uzar. Sebep-sonuç ilişkisi kurabilir. Tek aşamalı komutları yerine getirmeye başlar. İlk konuşma belirtileri de oraya çıkmaya başlar. “Anne” ve “baba” sözcüklerine ek olarak en az bir kelime daha söyleyebilir.

One thought on “Ay Ay Bebek Gelişimi ve Eğitimi

  1. Merve dedi ki:

    Gittikçe daha iyi yazılar açıklamalarla karşımızda görmekten hem mutluluk hem de gurur duyuyorum 😇 başarılarının devamını dilerim 👏🏻👍🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir