Genel

Anne Karnında Bebeğin Gelişimi

Yapay zeka okusun, siz dinleyin:

Bu yazıda ele alacağımız konular; hamileliğin belirtileri nelerdir, anne karnındaki bebeğin gelişimi, bebeğin ay ay değişimi, annenin hamileyken dikkat etmesi gereken püf noktalar ve annenin hamilelik dönemindeki beslenme programını hep beraber inceleyelim.

Hamileliğin belirtileri genellikle bulantı, yorgunluk, artmış vajinal akıntı veya göğüslerde gerginlik hissi olarak kendini gösterir. Ayrıca regl döneminin gecikmesi de belirtiler arasında en yaygın olandır. Hamilelik belirtileri her anne adayında farklılık gösterir.

1. Ay (1-2-3-4) Haftalar

Bir sperm bir yumurtayı dölledikten yaklaşık 5 ila 7 gün sonra, yumurta uterusun astarına yapışır. Bu işleme implantasyon denir. Döllenmiş yumurta daha sonra uterusta büyümeye başlar ve her geçen gün iki katına çıkar. Koryonik villi adı verilen parmak şeklinde büyümeler, Bebeğiniz bezelye büyüklüğündedir!

İmplantasyondan kısa süre sonra plasenta ve göbek kordonu oluşmaya başlar. Bu dönemde kalp atışını duymak mümkün değildir. İlk 6 haftanın bitiminde bebeğinizin bir baş gövdesi vardır ve 8 mm uzunluğundadır. bu dönemde teknik olarak bebeğe embriyo denilir.

Hamileliğin İlk Ayında Annede Olan Değişiklik
 • Göğüslerin hassaslaşması
 • Hafif baş dönmesi
 • Sık sık idrara çıkma
 • Vajinal akıntı veya lekelenmede artış
 • Huysuzluk
 • Yorgunluk
 • Bazı gıdalar için aşerme
 • kahve veya alkol gibi tanıdık gıdalardan ani nefret etme

2. Ay (5-6-7-8) Haftalar

Bu dönemde 5. hafta dasınız bu sürede bir haftalık adet döneminiz gecikti sizde epey meraktasınız . Hamile olduğunuzu test sonucu öğrendiniz. Bebeğin ultrason görüntüsü böyledir. Bu haftada henüz bebek diye bir şey yoktur. Henüz embriyodur.

Boş kesesi olduğu gibi belirgindir. Anne adayı da artık bundan böyle artık çok hızlı bir değişim ve bebekte de oldukça hızlı bir büyüme hasıl olacaktır. Bazı hassas anne adaylarında mide bulantısı ve kusma olabilir. 6. hafta da anne adayı artık karnında bir bebek taşıdığının farkında bu haftada embriyo hilal şeklini alır. Sperm hücresi görüntüsünden yavaş yavaş kurtulmaktadır. Hala başı vücudunun en büyük parçasıdır.

Kalp aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bu minnacık bebeğin kan dolaşımı olmamıştır çünkü henüz  vücudunu saran bir damar sistemi mevcut değildir ilerleyen dönemlerde bebeğin kan dolaşımı olacak ve bebeğin kalbi tüm vücuda kan pompalayacaktır.

Gebeliğin 7. haftasında anne karnındaki bebeğin kafa yapısı vücut yapısına göre daha büyük olur. Artık bebek bir fasulye büyüklüğü kadardır. Yüz hatları belirginleşmeye başlar. Göz ve kulak yapısı da oluşmaya başlar. Ağız yapısı ve dil belirginleşmeye başlamıştır. 7. haftada kol ve bacak yapısı yavaş yavaş oluşmaya başlar. Deri incecik bir zar şeklinde oluşmaya başlar. Beyin 3 ana bölüm ile oluşumunu sürdürür. Tiroit bezi gelişmeye devam eder, lenfatik sistem 7. hafta itibari ile oluşmaya başlar. Kalbin bölümleri plazma ve kan hücreleri ile dolmaya başlar. Artık kan dolaşımı başlamıştır.

8. haftada Bu hafta itibari ile bebeğiniz azar azar kıpırdanmaya başlar.8.haftalık gebelikte bebeğin ağız içi ve damakları oluşur. Bu dokular hem çok şeffaf hem de oldukça naziktir. Henüz kıkırdak yapısı bile oluşmamıştır. Hafif sertleşme vardır. Buna rağmen çok şaşırtıcı olsa da diş ve damakların kökleri oluşur. 8 haftalık gebelikte en önemli gelişme bebeğin kulaklarının taslak olarak oluşması ve hafif hafif karışık uğultu gibi sesler işitmesidir. Gelin hep beraber bu dönemde anne de olan değişiklere göz atalım.

Hamileliğin 2.Ayında Anne de olan değişiklikler

Anne  adayında hormonların değişmesinden ötürü, bir alınganlık, bir duygusallık ve içe kapanma görebilirsiniz. Bu durum oldukça doğaldır. hamile anne adayına ve etrafında ki kişilere vereceğimiz önemli tavsiyeler vardır. Bebek henüz çok küçük ve organları henüz oluşmadığı için bu evre çok önemlidir. Bebeğin sağlıklı olması için ilk üç ay oldukça önemlidir.

Bu nedenle organ oluşumlarını mahvedecek şeylerden bilhassa kaçınılmalıdır.7. haftada sadece 1 – 2 kilo alınabilir ya da verilebilir. Bu dönemde annede bulantı, kusma olabilir. Bu sorunlar sabah uyanınca daha fazla görülür.. Anne adayının midesi bulanıyor ve yaşamaktan adeta bıkıyor.

Nefes almak bile anne adayı için büyük sıkıntıdır. Anne adaylarının genelinde dışarıda soluduğu hava bile kokar ve nefes dahi almak istemezler. Hamilelikte hassasiyetler kişiye göre değişir. Bazı anne adayları yağan yağmur kokusundan bile etkilenir.

3.Ay(9-10-11-12) Haftalar

Bu ay bebeğin gelişimi oldukça hızlı oluşmaktadır. Bebeğin kolları ve bacakları oluşmaya başlamıştır.Dış cinsel organlar gelişmeye başlar. Boyu 5-7 cm aralığında ve yaklaşık olarak 15 gram ağırlığa ulaşmış olur.  Kasları gelişmeye başlamış olan bebek daha çok hareket etmeye başlar.

Bu hareketler anne tarafından henüz hissedilmiyor olabilir, fakat ultrasonda görülebilir. Cinsiyet henüz bu ayda belli olmaz. Bebekte tat alma ve dokunma duyusu gelişirken sinir hücreleri de hızla gelişmektedir.

Hamileliğin 3. Ayında Anne de olan değişiklikler

Kokulara karşı olan hassasiyet mide bulantısının nedenleri arasındadır. Halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi ve aşerme görülebilir. Aynı zamanda anne adayının memelerinde hassasiyet ve büyüme görülür.

Değişen hormonlara bağlı olarak ruh halinde ani değişimler görülmekte ve duygusal bir dönem geçirilmektedir. Vajinal akıntının artması  sık sık idrara çıkma bebek iyice hareketlenmeye başlasa bile anne bunu hissedemez. Ayrıca bazı anne adaylarında mide yanması, hazımsızlık , Sırt ve bel ağrıları da  görülür.

Bazı durumlarda vajinal kanamada görülebilir bu durum hafif olduğu sürece normaldir. Hamilelikte 3. ayın sonunu geldiğine mide bulantı ve kusmalar azalır.

Hamileliğin ilk Aylarda Annenin beslenmesi

Anne adaylarının düzensiz beslenmesi hem anne hemde bebeğin sağlığı için sakıncalı bir durumdur. Bu dönemlerde anne adayları omega 3 içeren besinler tüketmelidir. Bu vitamin değerinde zengin olan besin de balıktır. Anne adayları bu dönemde balık ve ceviz tüketmelidir.

Bebeğin gelişimi için önemli olan bu besinin yanında protein kalsiyum  tüketimi de çok önemlidir.  Kalsiyum içeren peynir, süt, yoğurt gibi besinlerin tüketilmesi de gereklidir. Anne adaylarının bol bol su içmesi de çok önemlidir.

4.Ay(13-14-15-16) Haftalar

Gebeliğin 13. hafta  en tatlı dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde anne adayının baş dönmesi devam etmektedir.  Anne adaylarında bulantılar azalmaya başlamıştır.

14. haftada  Anne adayında olan değişiklikler çok olmasa da anne adayının duygusallığı artmıştır.

Bu dönemde anne adaylarının iştahı baya açılmıştır.  Anne adayının baş dönmeleri hala devam etmekte olduğundan hızlı hareket etmekten kaçınmalıdır. Eğilip doğrulurken çok dikkat etmeli,bebeğe zarar verebilecek hareketlerden kaçınmalıdır.

15. haftada annenin karnı dışa doğru belirginleşmeye başlar. Anne adayı az da olsa bebeğin tekmelerini hissetmeye  başlar. 16. haftada Bebek artık annesinin sesini duymaya başlar ve mutlu olur.

Bu sebepten dolayı anne adayı bebeğiyle konuşmalıdır.Bu ayda yapılan ultrason grafiğinde anne adayları bebeklerini gördüklerinde hayrete düşerler.Çünkü bebekleri artık büyümeye başlamış,adeta minyatür bir bebek oluşmaya başlamıştır.

5.Ay (17-18-19-20) Haftalar

Bu dönemde gelişme şöyledir. Plesenta fetüsten iri idi, bu hafta itibari ile fetüs da büyür ve plesenta ile eşit seviyeye gelir. Bu hafta bebeğin büyümesi ile anne adayı da kilo alır. Bebeğin ciğerleri bu hafta daha da iyi gelişir ve solunum yolları bebeği rahatlatacak kadar iyi çalışır.

17 haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları iyice hızlanır. Bebeğin kalbi o kadar çok kan pompalar ki neredeyse günde 30-40 litre kan pompalar. Nabzı oldukça hızlıdır. Kan dolaşımının vücuda ve bebeğin eklemlerine çok faydası vardır.

18 haftalık gebelikte  bebeğin tekmeleri artık daha sık hissedilir fakat hala çevredekilerin hissetmesi henüz mümkün değildir. Sadece anne adayı hissedebilir. Bebek takriben 4,5 aylık olmuştur. Bu haftalarda bebeğiniz her hareketini hissetmeniz mümkün değildir.

Bu hafta itibari ile bebeğin kıkırdak dokusu sert bir kıkırdak dokusuna dönmüştür.Bebekler hareket edip kaslarını ne kadar çok çalıştırır ve ne kadar çok çırpınırlarsa o kadar çok büyürler. Bebek artık ana rahmin de kendine yer yapar ve orada uyur evet bu dönemde bebekler günde 2 saat uyur.

19 haftalık gebelikte Bu hafta itibari ile bebeğin tüm kasları ve sinir sistemi tam bir şekilde gelişmiş olur. Bebeğinizin bu hafta refleksleri kuvvetli bir şekilde size yanıt verecektir. Onunla konuştuğunuzda sizi tam duyamasa da yinede duyacak ve onunla konuştuğunuzu anlayacaktır.

20 haftalık gebelikte beyin ve zeka olarak bebeğiniz 5 yaşına kadar beyni ve gelişimi tamamlanmıştır ve adeta kodlanmış gibidir. Bu hafta itibari ile bebeğiniz sesleri daha da iyi algılamaya başlamıştır. Bu hafta bebeğiniz ani çığlıklara, bağırışlara tepki verir, aniden sıçrar ve korkar. Yumuşak bir seslenmeyi dahi anlar ve şımarır.

Bu hafta annenin hamilelik döneminin tam yarısıdır. Bu hafta bebeğin gözleri kapalıdır. Fakat bebek yinede gözlerini açıp kapamaya çalışır. Bebeğiniz göz kapaklarını çalıştırmaya çabalar. İlerleyen haftalarda bebeğiniz gözlerini açıp kapaya bilecektir. Bebeğin bu ayda kilosu 300-400 gram boyu ise 25-26 cm dir.

Gebeliğin  bu döneminde anne adaylarında oluşan değişiklikler şöyledir, anne adayının midesinde bebeğin çıkan saçları ve kılları yüzünden hafif ekşimeler oluşur. Bu durum ilerleyen haftalarda daha da artar. Hassasiyet ölçüsü kişiye göre değişir.anne adayının karnı biraz daha büyüdü. Artık annenin yavaş yavaş nefesi kesilmeye başlar. Daha dikkatli olmalıdır. Merdivenden çıkarken ve inerken dikkat etmelidir. Herhangi bir dolaba uzanmamalıdır. Kendini korumalıdır. Anne adayının karnı bebek büyüdükçe büyüyecek ve belirginleşecektir.

Hamileliğin 5. Ayın da Anne Adaylarının beslenmesi

Hamile anne adayı 18 haftalık gebelikle birlikte kendi kalsiyumuna dikkat etmeli ve gerekli görülürse doktor tarafından tavsiyeli kalsiyum ilacı alınmalıdır. Anne adayı şayet kendi kalsiyumuna dikkat etmez ise, hem bebeğin gelişimi etkilenir, hem de D vitamini eksikliği oluşabileceğinden kendisine zarar vermiş olur. Çünkü bebek vitamin, fosfor ve mineral ne varsa hepsini anneden alacağı için, aksi bir durumda anne çok yıpranacaktır bu nedenle anne adayları bebek düşünmeden 3 ay evvel fosfor ve çinko bakımından zenginleştirilmiş gıdalar ve özel vitamin hapları kullanmalıdırlar.

6 Ay(21-22-23-24) Haftalar

Gebeliğin 21. haftasında anne adayları artık doğuma yavaş yavaş yaklaştıklarının farkındalar.  21. hafta itibari ile bebeğin büyüme hızı yavaşlar, bebeğin kalp kası gelişir, diş etlerinde hayatı boyunca kalacağı diş tomurcukları oluşur ve bebeğin sindirim sistemi de çalışmaya başlar.

22 haftalık gebelik hamileliğin ortalarına doğrudur. Yaklaşık beş buçuk aylık hamilelik dönemidir. Bu dönemde anne adayının karnı yavaş yavaş büyümeye başlar. 22 haftalık gebelikte rahatça hareket edebilirsiniz. Bulantılarda azalma başlamıştır. Hamileliğin daha rahat geçtiği dönemidir.22 haftalık gebelik döneminde diş etlerinde şişme de görülmesi normaldir. Tabi bunların hepsi her hamilede olacak diye bir şart yoktur. Her bayan farklı bir şekilde hamilelik yaşayabilir.

22. haftada bebek iyice büyümeye başlar. Kırmızı kan hücreleri sayısı artar. Kafası vücuduna göre daha da büyür, boyu uzar, beyinde gelişme artar. Böylece dokunmayı öğrenerek çevresini tanımaya çalışır. Göz kapakları oluşumu tamamlanır ve oynatmaya başlar. Erkek bebeklerde sperm yapımı bu haftadan itibaren başlar.

Gebeliğin 23. haftasında bebeğin durumu nasıldır? Bebek giderek büyümekte ve normal boyutlara ulaşmaktadır. Yüzü ve vücudu son şekline giderek yaklaşıyor. Dudakları belirginleşiyor. Bebeğin pankreası ise insülin salgılamaya başlamıştır. Yine bu dönemde bebeğinizle konuşmalısınız. Sizi rahatça duyabilir hatta küçük sesleri bile duyabilir. Tüm bunlar 23 haftalık gebelikte olabilir ama her gebelik aynı şekilde gerçekleşmez kişiden kişiye farklı ilerlemeler olabilir.23 haftalık bebeğin vücudunda pek çok şey yerine oturmuştur ancak derisi hala buruşuktur. Kılları koyulaşmaya başlıyor.

Gebelikte 24 hafta itibari ile bebeğin gelişimindeki değişikliler şöyledir; 24 haftalık gebelikte bebekte algılar oldukça gelişir. Artık çevresinde olanlara refleks olarak değil de bilinçli olarak cevap verir. Bebek artık öğrenmeye başlar. Özellikle erken doğuma çok dikkat edilmelidir. Çünkü 24. haftada doğan bebekler yoğun bakımda tutulur. 24 haftalık olarak doğan bebeklerin organları özellikle de akciğerleri işlev göremez. En önemlisi de erken doğan bebeklerde özellikle de bu haftalarda doğanlarda görme, işitme ve zihin de bazı sorunlar oluşabilir. Organlar işlevlerini yavaş yavaş görmeye başlar.

Bu ay itibari ile bebeğin kilosu 600 gram boyu ise 32 cm dir.

Hamileliğin bu dönemin de anne adaylarında olan değişiklikler şöyledir, anne adayı sürekli kilo almaya başlar. Bu dönemde aşermeler artar. Ancak bu olayın fazla abartılmaması gerekir. Yine 23. haftada kramplar olabilir ancak önceki haftalara göre azalma olacaktır. Özellikle de kalsiyum ve magnezyum krampların azalmasında çok etkili olacaktır.

Yemeklerde fazla abartmadan bunlarla birlikte istediklerinizi tüketebilirsiniz. rahim iyice büyümeye başlar ve idrar torbasının önüne yerleşir. Zaman zaman akıntılar görülebilir. Bu akıntıların sebebi rahmin idrar torbasına baskı yapmasıdır. Rahim git gide ağırlaşır.  Bu hafta itibari ile anne adaylarında yaşadıkları sıkıntılarda bebeğin büyümesine rağmen bir rahatlama görülecektir. Ayrıca anne adayı beslenmesine dikkat etmeli ve sigara içilen topluluklardan uzak durmalıdır.

7 Ay(25-26-27-28) Haftalar

Bu dönemde bebeğin gelişimi 25. haftada bebeğiniz dış dünya için kendini hazırlamaya devam ediyor. Saçları uzuyor vücudu yağ tutmaya başlıyor. Göbek bağı artık daha kalın ve güçlü Besinleri ve oksijeni bebeğinize aktarıp artıkları dönüştürülmesi için vücudunuza iletiyor.  Cildi buruş buruş ve yumuşacık. Ağzının etrafındaki sinirler gelişiyor. Bu duyu, bebeğinize meme uçlarınızı bulmasında yardımcı olacak.

Bebeğinizin saçları uzarken sizin saçlarınız da daha dolgun görünmeye başladı. 26. haftada  ise Bebeğinin gözleri açılmaya başlıyor. Gözünün renkli kısmında hala pigment yok, dolayısıyla göz rengi hala oluşmadı. Her ne kadar rahmin içinde görülecek bir şey olmasa da bebeğin artık görüyor.Gelişen görme ve işitme duyuları, 26 haftalık bebek hareketlerinde artışa neden olur. Bebek, parlak bir ışık gördüğünde ya da yüksek bir ses duyduğunda hareketlenir.Artık ceninin bir düzeni, belirli uyuma ve uyanma dönemleri var. Hatta günün belli saatlerinde aktifken belli saatlerinde uykuda olduğunu fark edebilirsin.

 27. haftada  bebeğin  gelişim durumu şöyledir. gözlerini açıp kapatabilmekte ve belki de parmak emmektedir. Bebeğinizin beyin gelişimi daha etkili şekilde gerçekleştiği için, beyin aktiviteleri de artık daha aktiftir. Her ne kadar bebeğinizin akciğerleri hala olgunlaşmamış olsa da, işlevlerini yerine getirebilecek kadar yetisi bulunmaktadır. Beyin gelişiminde artık son aşamaya geçmeye başlayan bebeğinizin, tat alma cisimcikleri de oldukça gelişmiş haldedir. Eğer baharatlı besinler tüketirseniz, bebeğinizi hıçkırık tutacaktır, fakat endişelenmeyin bu durum hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır.

28. haftada gelişim Bu zamana kadar bebeğin gelişmekte olan beyninin yüzeyi düzdü. Gebelikte 28. hafta ile birlikte beynin yüzeyinde karakteristik oluklar ve çukurlar oluşur. Ayrıca beyin dokusunun miktarı da artar .Kaşları ve kirpikleri oluşur ve artık o minik gözlerini kırpıştıra bilir. Yani bu haftaki marifeti göz kırpmak! Buna öksürmek, emmek, hıçkırmak ve nefes almak da dahil. Bebeğin kilosu 1100-1300 boyu ise 35-40 cm dir.

Gebeliğin bu ayında anne de olan değişiklikler; Artık rahmin, göbeğinin oldukça üzerinde… Bazen bu büyüme yavaş hissedilir, bazen ise çok çabuk oluyormuş gibi gelebilir. Rahmin göbek deliğinin üzerinde yaklaşık 8 cm’dir. Şimdi den ölçülürse rahmin tepe noktasına kadar hemen hemen 28 cm civarındadır. Zamanla kasık kemiği ile göğüs kafesinin arasındaki alanın tamamını kaplar. Kasıklarında hissettiğin ağrının nedeni büyük ihtimalle rahmin genişlemesi ve ağırlaşmasıdır. Sindirim sisteminin içinde yiyeceklerin hareketi hala yavaştır. Genişleyen rahim, bağırsakların üzerine baskı yapmayı sürdürür. Sonuç olarak da mide yanması ya da kabızlık çekmeye devam edebilirsin.

8.Ay (29-30-31-32-33-34) Haftalar

Sevgili anne adayları  bu dönem de artık doğuma hızlı bir şekilde yaklaşıyorsunuz. Bebeğiniz 29. haftaya girmiştir bu hafta itibari ile bebekte olan değişiklikler şöyledir;  bebeğin tombullaştıkça rahmindeki  yer azalacak ve muhtemelen tekmeleri artık eskisi kadar sert olmayacaktır çünkü hareket alanı  kısıtlanacaktır . Fakat diz ve dirsekleriyle dürtüklendiğini daha fazla hissedeceksiniz.

30. haftalık  gebelikte bebek kilosu için bir ortalama vermiş olsak da senin miniğin bu rakamların altında ya da üzerinde olabilir. Önemli olan doktor kontrollerinde her şeyin yolunda gidiyor olması.Gebelikte 30. haftayla birlikte görülen değişimlerden biri de bebeğinin artık vücudunun ısı ayarını yapabilmesi! Beyin ısı ayarını artırabildiği için (biraz da yağ depolarının giderek artması sayesinde) onu şimdiye kadar sıcak tutan incecik, yumuşak kürkünü, yani lanugoyu üzerinden atmaya başlayacak. Bu da doğduğunda artık kıllı bir bebek olmayacağı anlamına geliyor.

Hamilelikte 31. haftada üreme sistemi gelişimini sürdürür. Eğer bebeğin erkekse testisleri böbreğin yanındaki yerlerini terk edip kasıklar yoluyla er-bezlerinin  yanına doğru hareket eder. Kızsa, klitorisi iyice belirgin hale gelir. Bebeğin artık daha uzun süreli uykulara dalar ve REM uykusu uyur. Sen de muhtemelen bebeğinin uyanık ve uykuda geçirdiği süreleri daha belirgin şekilde ayırt edebilirsin. Beyin gelişimi ise birkaç hafta öncesine göre daha fazla olgunlaştığından kanama riski artık daha azdır. Artık gelen bilgileri işlemeye, ışığı takip etmeye ve beş duyusunun hepsinden sinyalleri algılamaya başlamış durumda.

32. haftada Bebeğin her geçen hafta yeteneklerine de yenilerini katıyor. Sen dışarıda onun gelişi için hazırlık yapıyorken o da sana kavuşacağı güne hazırlanıyor. Son birkaç haftada bütün zamanı, yutmaktan nefes almaya, emmekten tekme atmaya, rahmin dışındaki dünyada kalabilmek çalışmakla geçecek.Anne karnındaki bir bebeğin teni, 32 haftalık hamilelik sürecinde artık şeffaf değildir. Derisinin altında giderek daha fazla biriken yağlar, saydamlığını artık yok etmiş durumdadır. Bu yüzden de cildindeki ayva tüyleri bu hafta dökülmeye başlar. Yine de doğduğunda omzunda ve sırtında bu tüylerin bir kısmını görebilirsin.

33. haftada ise Bebeğinin bağışıklık sistemi gelişmeye devam ediyor ve antikorlar senden ona geçiyor. Bu antikorlar çok işine yarayacak, onu oyun parkındaki mikropların çoğundan koruyacak. Ciğerleri de neredeyse tam olarak gelişti. 33 haftalık doğan bebeklerin yaşama şansı yüksek. 34. haftada Bebeğin cildini koruyan verniks tabakası hamilelikte 34. hafta kalınlaşmaya başlıyor. Doğduğunda bu tabakanın izlerini görebilirsin.Son olarak, gelişimlerini büyük ölçüde tamamladıkları için 34 haftalık doğan bebeklerin yaşama ihtimali çok yüksek.

Bu dönemde bebeğin kilosu 1800 gr boyu ise 42 cm dir. 

8 Aylık Anne Adayında ki değişiklikler; Artık rahmin tepe noktasından pubik simfize kadar olan ölçü yaklaşık 32 cm, göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü ise 12 cm kadardır. Bu haftaya kadar, komplikasyonlar ve problemler olmadıkça doktor ziyaretlerin muhtemelen aylık bir düzene göreydi. Hamilelikte 32 hafta itibarıyla doktorun seni ve bebeğini daha yakından takip etmek isteyebilir. Bunun için bazı doktorlar anne adaylarını iki haftada bir çağırmaya başlar. Bazı özel durumlarda ise haftada bir görmek isterler. Doktorlar ile hemşireler, hamilelik ve doğum süreci konusundaki sorularınızı rahatlıkla yanıtlayacaktır. Endişe duyduğunuz konular yüzünden gereksiz yere üzülmenize  hiç gerek yok. Her zaman konuşmaktan ve paylaşmaktan yana olun.

9 Ay( 35-36-37-38-40 -41) Haftalar

Bu döneme girmiş olan anne adayları için artık hazırlanmalıdır. 35. haftada  Rahmin gittikçe büyüyor. Bunda amniyotik sıvının artmasının, bebeğinin ve plasentanın büyümesinin etkisi var. Bütün bu etmenler fetal kiloyu tahmin etmeyi zorlaştırır. Beyin hücreleri hızla artmaya devam ediyor. Beyin hücreleri hızla artmaya devam ediyor.

36 haftalık gebelikte bebeğinin sistemlerinin çoğu dışarıda yaşamasına uygun şekilde gelişmiş durumda.  Bu hafta derisinin altında yağ depolamaya devam ediyor. Eğer şu anda onu görme fırsatın olsa dolgun, yuvarlak yüzlü bir bebekle karşılaşırdın. Yüzünün dolgunluğu son zamanlarda biriktirdiği yağlar ve gelişimini tamamlamış emme kaslarından kaynaklanıyor.

37 haftada Bebeğin, ilk nefes hazırlığını yapıyor ve ciğerlerine amniyon sıvısı çekip boşaltıyor. Başparmağını emiyor, gözlerini kırpıştırıyor, bir yandan öbür yana kaykılıyor. Dolayısıyla hamileliğinizde son düzlüğe girmişken, 37 haftalık bebek hareketlerinde azalma hissetmeniz  gayet normal. Bunun nedeni yer darlığı, amniyon sıvısının azalması ve fetüsün daha gelişmiş hareket koordinasyonu olabilir. Ancak bebeğinizin  her hareketini saymıyorsanız farkı hissetme ihtimaliniz  pek yüksek değil.

38 haftada Artık rahminde geçireceği zaman giderek azalıyor. 2, bilemedin 4 hafta kadar sonra kucağınızda olabilir. Tüm sistemleri hemen hemen hazır. Büyük günden önce ilgilenmesi gereken birkaç ufak detay kaldı, son rötuşları yapıyor yani nefes almaya başladığında hava keseciklerinin birbirine yapışmaması için çalışıyor.

Hamileliğin 39. haftasında bebeğinin pembe derisi artık beyaza dönmüş durumdadır. Derisini kaplayan verniks ve ayva tüylerinin çoğunu döktü ama doğduğunda bunların izlerini görebilirsin.Derisinin altında vücut ısısını muhafaza edecek kadar yağ birikti.

40 ve 41 . hafta artık  doğum zamanıdır. Bebeğin dışarı çıktığında hala fetal pozisyonda büzülmüş olduğunu görebilirsin. Bunun tek nedeni, alışkanlık ve rahatlıktır. Daracık rahmin içinde 9 ay geçirdikten sonra şimdi istediği gibi gerinebileceği kadar yerinin olduğunu fark etmesi zaman alabilir. Onunla karşılaştığınızda bol bol konuşmayı ve hoş geldin demeyi unutmayın. Çünkü senin de babasının da sesini tanıyacaktır.

Son haftada bebeğin kilosu 3000-4000 gr boyu ise 48-56 cm dir. 

Hamileliğin son ayında beslenme, tıpkı diğer haftalarda olduğu gibi önemli. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye devam etmeli ve özellikle hamilelikte son hafta kilo almamaya özen göstermelisin. Günlük egzersizlerin dışında seni yoracak hareketlerden uzak durmalısın. Gebeliğin son haftalarında seyahat pek tavsiye edilmez. Böyle bir durumla karşılaşırsan doktorunla konuşmadan harekete geçme. Duşlarını oturarak ya da birinin eşliğinde almaya özen göstermelisin.  Artık miniğini sağlıkla sevgiyle kucağına alabilirsin 🙂

 

One thought on “Anne Karnında Bebeğin Gelişimi

 1. Merve dedi ki:

  Sağlıklı bireyler için edindiğimiz bilgiler süper başarılarının devamını dilerim 👏🏻👍🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir